لورم ایپسوم چیست و از کجا آمده است؟

به‌جای Lorem Ipsum از چه استفاده کنیم؟

اگر با پلتفرم‌های مدیریت سایت مانند وردپرس کار کرده باشید، حتماً گذرتان به متن‌هایی بی‌معنی که با «لورم ایپسوم» شروع می‌شوند خورده است. البته برای کسانی که کمتر با این پلتفرم‌ها سروکار دارند، احتمالاً این کلمات شبیه تراوش‌های ذهن بیمار و بسیار کریپی یک انسان است! اما نکتۀ جالب اینجاست که این متن لاتین، سرگذشت خاص خودش دارد و اگر کمی دربارۀ آن تحقیق کنید، می‌بینید که پیشینۀ جالبی دارد.

در ادامۀ این مطلب از وی‌پدیا سراغ این می‌رویم که لورم ایپسوم چیست، از کجا آمده است، چه کاربردی دارد و به‌جای آن از چه چیزی می‌توان استفاده کرد.

لورم ایپسوم چیست؟

لورم ایپسوم (Lorem Ipsum) در زبان عامیانه متنی ساختگی یا «جاپرکن» است که معمولاً هنگام چاپ در چیدمان اینفوگرافیک‌ها و طراحی سایت‌ها به کار می‌رود. هدف دوم لورم ایپسوم نمایش متنی است که حواس مخاطب را از چیدمان و سلسه‌مراتب بصری پرت نکند. اگرچه لورم ایپسوم متنی است به لاتین، اما معنی قابل فهمی ندارد و معمولاً برای پرکردن فضای خالی استفاده می‌شود تا بعداً المان‌های بصری و متنی اصلی جای آن را بگیرد.

خلاصه‌ای از تاریخچۀ لورم ایپسوم

حالا که تا حدودی فهمیدیم لورم ایپسوم چیست، سراغ بررسی خلاصه‌ای از تاریخچۀ آن می‌رویم. عبارت لورم ایپسوم از عبارت لاتین Dolorem Ipsum آمده است که به‌معنای «خود درد» (pain itself) است. این متن سابقۀ دور و درازی دارد و عمرش به بیش از ۲۰۰۰ سال می‌رسد!

ریشۀ این متن را ریچادر مک‌کلینتاک (Richard McClintock)، پژوهشگر زبان لاتین در دانشگاه همپدن سیدنی، کشف کرد. با توجه به تحقیق او، طبق ادبیات کلاسیک، تاریخچۀ لورم ایپسوم به ۴۵ سال قبل از میلاد برمی‌گردد. کلمات داخل این متن، از کتاب De Finibus Bonorum et Malorum (پایان خوبی‌ و بدی) سرچشمه گرفته‌اند. این سلسله‌کتاب رساله‌ای در باب نظریۀ اخلاق بود که فیلسوف و دولتمرد روم باستان، مارکوس تولیوس سیسرو (Marcus Tullius Cicero)، آن را نوشته است.

این متن جاپرکن لورم ایپسوم از اولین کتاب که روی آیین هندو تمرکز دارد، گرفته شده است. متن اصلی آن نسبت به نسخۀ مدرن آن بسیار منسجم‌تر است. این رساله در زمان رنسانس بسیار محبوب بود و بسیاری از روشنفکران و مشاهیر آن زمان را به خواندن این کتاب وادار کرد. درواقع، ازآنجاکه این کتاب در زمان خود به محبوبیت بسیاری رسید، باعث شد که این متن به‌شکل امروزی دربیاید. سیسرو یکی از ماهرترین سخنوران تمام دوران محسوب می‌شود. در دوران روشنگری، آثار او به‌عنوان استانداردی برای متن لاتین در نظر گرفته می‌شد.

آن همه شکوه چطور به جاپرکنی رسید؟!

اما حالا که کاملاً مشخص شد این لورم ایپسوم چیست و از کجا آمده است، سؤالی که پیش می‌آید این است که چگونه آن همه سخنوری و سلسلسه‌کتاب به متنی تبدیل شد که صرفاً نقش پرکردن فضا را دارد؟ طبق پژوهش مک‌کلینتاک، این اتفاق صرفاً یک اتفاق مبارک بوده است!

او این تئوری را مطرح کرده است که یک حروف‌چین که استخدام شده بود تا یک کتاب نمونه تهیه کند، از این متن استفاده کرد تا اشکال مختلف فونت را نشان دهد. حروف‌چین این‌گونه تصور کرد که وجود این متن باید جوری نامحسوس باشد که حواس‌ها را از ویژگی‌های بصری دور نکند و به همین خاطر کلمات متن را به هم زد! ازآنجاکه آثار سیسرو در دوران خود یکی از آثاری بود که بیشترین میزان انتشار را داشت، حروف‌چین به احتمال زیاد از گزیده‌ای از کتاب‌های سیسرو استفاده می‌‌کرد. با توجه به این اتفاق عجیب، سخنان آشفته و درهم‌برهم یک سخنور افسانه‌ای بیش از ۴ قرن است که باقی مانده است.

در کجاها از لورم ایپسوم استفاده می‌شود؟

متوجه شدید که لورم ایپسوم چیست؟ از این به بعد احتمالاً از کنار این متن که در سایت‌های تازه‌تأسیس می‌بینید بی‌توجه رد نمی‌شوید! حالا با هم بررسی می‌کنیم که استفاده از Lorem Ipsum در چه مواقعی رواج دارد:

 • پرکنندۀ متن: وقتی دارید برای بلاگی محتوایی می‌نویسید (به‌طور پیش‌نویس) یا اینفوگرافیکی می‌سازید، می‌توانید از لورم ایپسوم برای پرکردن جا، تا هنگامی که متن اصلی جایگزین آن شود، استفاده کنید.
 • فوتوشاپ: هنگام طراحی در فتوشاپ و استفاده از لایۀ متنی، می‌توانید از لورم ایپسوم استفاده کنید.
 • برای به‌حداقل‌رساندن حواس‌پرتی: وقتی برای شکل‌دادن به ظاهر یک صفحه نیاز به متن دارید، می‌توانید از لورم ایپسوم استفاده کنید. فکر می‌کنید حروف‌چین چرا سخنان سیسرو را به هم ریخت؟ برای اینکه میزان حواس‌پرتی به حداقل برسد.

۱۰ جایگزین لورم ایپسوم

بسیاری از افراد به استفاده از لورم ایپسوم عادت کرده‌اند و آن را رضایت‌بخش می‌دانند. اما بد نیست که گاهی سراغ جایگزین‌ها هم بروید. در ادامه به ۱۰ جایگزین جالب برای لورم ایپسوم اشاره می‌کنیم:

 1. Not Lorem Ipsum: این متن نسبت به لورم ایپسوم خیلی متفاوت است. لورم ایپسوم عبارات لاتین بی‌معنایی بود، اما «نه لورم ایپسوم» از متونی اختصاصی مبتنی بر صنایع مشخص استفاده می‌کند و بسیار آموزنده است و استفاده از آن لذت‌بخش است.
 2. Fillerati: می‌توانید با استفاده از متون این ابزار، متن‌های خود را پیچیده‌تر کنید و از عصارۀ کتاب‌های اچ. جی ولز و سی. اس لوییس بهره ببرید.
 3. Picksum Ipsum: اگر طرف‌دار تئاتر و فیلم هستید، از این ابزار استفاده کنید که متونش از بهترین فیلم‌های هالیوود مانند کازابلانکا، شجاع‌دل و… گرفته شده است.
 4. Gangsta Lorem Ipsum: اگر طرف‌دار ژانر گنگ و هیپ‌هاپ هستید، از این متن‌ها استفاده کنید.
 5. Fillerama: این ابزار متون خود را از داستان‌های علمی مانند جنگ ستارگان و دیگر سریال‌های این سبک می‌گیرد.
 6. Nietzsche Ipsum: فردریش نیچه یکی از بزرگ‌ترین فیسلوف‌های تمام تاریخ است و استفاده از متونی که شامل سخنان او باشد، بسیار منطقی است!
 7. Batman Ipsum: بتمن هم قهرمان است، هم کارآگاه است، هم میلیاردر و هم گاهی ضد قهرمان! این متون از بهترین دیالوگ‌های او گرفته شده است.
 8. Delorean Ipsum: سری فیلم‌های بازگشت به آینده از تأثیرگذارترین فیلم‌های تمام تاریخ است و این ابزار، متونی را که از این فیلم استخراج شده است در اختیار شما می‌گذارد.
 9. Zombie Ipsum: زامبی‌ها هم دنیای خودشان را دارند و متون دنیای آن‌ها هم می‌تواند برای خودش جالب باشد.
 10. Rick and Morty Ipsum: اگر طرف‌دار سریال انیمیشنی ریک و مورتی هستید، استفاده از این متون بانمک از این سریال جذاب، ارزش امتحان‌کردن را دارد.

در این مطلب به اینکه لورم ایپسوم چیست پرداختیم و جایگزین‌های آن را هم معرفی کردیم. شما می‌توانید بسته به محتوایی که خلق می‌کنید، از لورم ایپسومی با همان حال و هوا استفاده کنید! مثلاً اگر برای طراحی صفحۀ محصول نیاز به توضیح محصول دارید، می‌توانید از «نه لورم ایپسوم» استفاده کنید که تم رسمی‌تری دارد.

منابع

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.