کدام شبکۀ اجتماعی مناسب کسب‌و‌کار من است؟

معرفی کسب‌و‌کار یکی از مراحل مهم در مسیر پیشرفت و رشد آن است که به آگاهی و خلاقیت فراوان نیاز دارد. شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین کانال‌های معرفی کسب‌و‌کار در جهان مدرن هستند که برای استفاده از آن‌ها لازم است قواعد و ویژگی‌های هر‌کدام را بدانیم. داشتن حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی برای یک کسب‌و‌کار همانند داشتن مغازه‌های متعدد در سر‌ا‍‌سر دنیاست؛ با این تفاوت که در ازای داشتن حساب کاربری، نیازی به پرداخت مالیات و اجاره نیست.

طبق آمار رسمی ذکرشده، حدود ۸۱درصد از مردم ساکن در ایالات‌متحده، دارای حداقل یک شبکۀ اجتماعی هستند. اگر این آمار را به سایر کشور‌ها تعمیم دهیم، می‌توان گفت که تعداد زیادی از جمعیت هر کشور در شبکه‌های اجتماعی حضور و فعالیت دارند. همین مسئله سبب محبوبیت شبکه‌های اجتماعی در میان کارفر‌ما‌ها و داشتن حداقل دو شبکۀ اجتماعی برای هر کسب‌و‌کاری شده است.

در ادامۀ این مقاله ویژگی‌ها و خصوصیات چندین شبکۀ اجتماعی مشهور مثل اینستاگرام، توییتر، فیس‌‌بوک و… گفته شده که شما با استفاده از آن می‌توانید شبکۀ اجتماعی مناسب کسب‌و‌کار خود را انتخاب کنید.

شبکه‌های اجتماعی چه نقشی در رونق کسب‌و‌کار ایفا می‌کنند؟

امروزه در تمام دنیا افراد زیادی هستند که شبکه‌های اجتماعی را به‌عنوان بخشی مهم از زندگی خود انتخاب کرده‌اند. بنابر‌این می‌توان گفت با کمک شبکه‌های اجتماعی شما با خیل عظیمی از مشتری در کل دنیا طرف هستید. علاوه بر این موضوع، سرعت رشد مشتری از طریق معرفی‌ توسط مشتری‌های قبلی نیز در شبکه‌های اجتماعی بیشتر است.

فرض کنید دوست شما از مغازه‌ای در غرب شهر خرید کرده و شما ساکن شرق آن شهر هستید. حتی اگر دوست شما از خدمات و محصولات آن مغازه خیلی راضی باشد، احتمال خرید شما به دلیل مسافت طولانی بین منزل و مغازه، کم است. اما اگر این اتفاق هنگام یک خرید آنلاین رخ بدهد، شما به‌راحتی می‌توانید آدرس اکانت فروشگاه را از دوست خود گرفته و از آن خرید کنید.

یکی دیگر از مزیت‌های مهم استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌و‌کار، صرف انرژی کمتر برای بازار‌یابی است. فروشنده‌ای را تصور کنید که هر روز لازم است چندین بار اطلاعات مربوط به محصولات را به مشتری توضیح داده یا بسته‌بندی آن‌ها را باز کند. این شرایط انرژی زیادی را از او گرفته و ممکن است همین مسئله باعث بازدهی کم او در ساعات پایانی کار باشد.

شبکه‌های اجتماعی این فرصت را فراهم کرده‌اند تا شما توضیحات هر محصول را یک بار بیان کرده و منتشر کنید. این کار سبب می‌شود تا مشتری هر لحظه به مشخصات محصول موردنظر خود دسترسی داشته و بتواند با مقایسۀ محصولات، بهترین انتخاب را داشته باشد. البته باید بدانید که وجود این مزیت نباید شما را از امر مهم پاسخ‌گویی به مشتری و پشتیبانی خرید غافل کند.

کدام شبکۀ اجتماعی مناسب کسب‌و‌کار من است؟

برای پیداکردن بهترین شبکۀ اجتماعی مناسب کسب‌و‌کار خود لازم است که چند مورد را بررسی کنید. ابتدا مشخص کنید که چه هدفی برای ایجاد یک صفحه در شبکه‌های اجتماعی دارید. آیا این کار فقط برای معرفی کسب‌و‌کار است یا شامل فروش آنلاین هم می‌شود؟

پس از مشخص‌شدن پاسخ سؤال قبل، باید بررسی کنید که نوع مناسب حضور شما در شبکه‌های اجتماعی به چه صورت است. برای مثال می‌خواهید با یک عکس کسب‌و‌کار خود را معرفی کنید یا نیاز به انتشار ویدئوی تبلیغاتی برای کسب‌و‌کار خود دارید.

سپس در این مورد فکر کنید که ظرفیت حضور شما در شبکه‌های اجتماعی چقدر است. برای مثال، از خود بپرسید چقدر زمان را می‌توانید برای شبکه‌های اجتماعی صرف کنید. همچنین از خود بپرسید که می‌خواهید این کار را به‌تنهایی انجام دهید یا با کمک چند نیروی متخصص. پاسخ به این سؤال مشخص خواهد کرد که شما در چند شبکۀ اجتماعی می‌توانید حضور داشته باشید. درمجموع، بهتر است یک شبکۀ اجتماعی را انتخاب کرده و فعالیت خوبی در آن داشته باشید، تا اینکه چندین صفحه در برنامه‌های مختلف داشته باشید و به آن‌ها رسیدگی نکنید.

تعدادی از شبکه‌های اجتماعی مناسب کسب‌و‌کار که در کشور ما نیز شناخته‌شده هستند، براساس پر‌طرف‌داربودن عبارت‌اند از:

چطور باید بهترین شبکۀ اجتماعی را انتخاب کنیم؟

پیش از اینکه شبکۀ اجتماعی مناسب کسب‌و‌کار خود را انتخاب کنید، لازم است با ویژگی هرکدام از شبکه‌های اجتماعی آشنا شوید.

  • اینستاگرام (Instagram): اینستاگرام شبکه‌ای اجتماعی است که فعالیت در آن برپایۀ انتشار عکس و فیلم است. استفاده از متن نیز در این شبکۀ اجتماعی امکان‌پذیر است؛ اما نباید از متن‌های طولانی و سخت استفاده کرد. امروزه اینستاگرام الگوریتم‌هایی را برای فعالیت داخل این شبکۀ اجتماعی تعیین کرده که توجه به آن بسیار ضروری است. اگر فروش محصولات شما به کمک عکس صورت می‌گیرد، این شبکۀ اجتماعی مناسب‌ترین بستر برای معرفی کسب‌و‌کار شماست.
  • توییتر (Twitter): برای فعالیت در توییتر لازم است از متن‌های کوتاه ولی تأثیر‌گذار استفاده کنید. مزیت این شبکۀ اجتماعی، سواربودن بر موج اخبار و مسائل روز دنیاست که شما می‌توانید با استفاده از خلاقیت خود، از این مورد در جهت معرفی کسب‌و‌کار استفاده کنید. اکثر برند‌های مشهور دنیا از توییتر به‌عنوان کانال خدمات مشتری استفاده کرده و اخبار مهم مربوط به برند و محصولات خود را در آن منتشر می‌کنند.
  • لینکدین (Linkedin): اگر می‌خواهید با کسب‌و‌کار‌های مختلف ارتباط بر‌قرار کرده و با آن‌ها همکاری داشته باشید، شبکۀ اجتماعی لینکدین بهترین گزینه برای انجام این کار است. این شبکۀ اجتماعی مبنای ارتباطی داشته و فعالیت در آن به‌صورت متنی، تصویری و ویدئویی است. برای یافتن نیروی کار متخصص نیز استفاده از این شبکۀ اجتماعی توصیه می‌گردد.
  • فیس‌بوک (Facebook): فیس‌بوک بزرگ‌ترین شبکۀ اجتماعی در دنیاست که کاربران بسیار زیادی دارد. فعالیت در این شبکۀ اجتماعی با انتشار متن، عکس، فیلم و پخش زنده صورت گرفته و به دلیل همین تنوع، برای معرفی کسب‌و‌کار بسیار مناسب است. این شبکۀ اجتماعی نیز شامل الگوریتم‌های متفاوتی است که لازم است پیش از شروع فعالیت از آن آگاه باشید. توجه داشته باشید که اکثر کاربران، این شبکۀ اجتماعی را از طریق تلفن همراه خود دنبال می‌کنند. به همین دلیل، محتوای منتشرشده توسط شما نیز ‌باید قالبی متناسب با تلفن همراه داشته باشد تا بهتر دیده شود.
  • یوتیوب (YouTube): اگر محتوای مورد نیاز برای معرفی کسب‌و‌کار شما به‌صورت ویدئو است، شبکۀ اجتماعی یوتیوب می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. نمونۀ داخلی این شبکۀ اجتماعی، آپارات بوده که دسترسی به آن در کشور ما آسان‌تر است.
  • پینترست (Pinterest): فعالیت در شبکۀ اجتماعی پینترست بیشتر برپایۀ عکس است و به همین دلیل، برای معرفی کسب‌و‌کار‌هایی که نیازمند توضیح تصویری برای محصولاتشان هستند، مناسب است. جالب است بدانید که تأثیر‌گذاری محتوای تصویری از سایر موارد بیشتر بوده و همین موضوع دلیل اهمیت انتشار تصویر خوب برای معرفی یک کسب‌و‌کار است.
  • تلگرام (Telegram Messenger): برای حضور در تلگرام لازم است یک کانال یا گروه با نام کسب‌و‌کار خود داشته باشید و در آن محصولات و خدمات خود را معرفی کنید. علاوه بر این، شما باید فعالیت زیادی در گروه‌های دیگر داشته باشید تا کسب‌و‌کار شما شناخته شود. برای گرفتن نتیجۀ بهتر می‌توانید با پرداخت هزینه، کسب‌و‌کار خود را در کانال‌‌ها یا گروه‌های پر‌مخاطب تبلیغ کنید. فعالیت در تلگرام به‌صورت انتشار عکس، فایل، متن، فیلم و صداست که باید متناسب با کسب‌و‌کار شما به‌صورت خلاقانه طراحی شود.

جمع‌بندی

استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای معرفی کسب‌و‌کار، یکی از مواردی است که به رونق کار شما کمک خواهد کرد. انتخاب شبکۀ اجتماعی مناسب برای کسب‌و‌کار باید آگاهانه بوده و با توجه به خصوصیات هرکدام از شبکه‌های اجتماعی صورت بگیرد.

من در این مقاله سعی کردم تا با بر‌شمردن ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف، راه پیش روی شما برای انتخاب هر‌کدام را هموار‌تر کنم. لازم است بدانید که موارد گفته‌شده در این محتوا، تنها شبکه‌های اجتماعی موجود در دنیا نبوده و فقط مهم‌ترین آن‌ها توضیح داده شده است.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.