چرا از دیدن ویدئوهای پرس هیدرولیکی لذت می‌بریم؟

آیا تا‌به‌حال فکر کرده‌اید که با استفاده از یک تفنگ، مک‌بوکی را خراب کنید؟ یا عروسکی را زیر فشار دستگاه‌های پرس هیدرولیک قرار دهید؟ اینترنت میزبان پدیده‌ای فرهنگی است که منحصراً نمایندۀ زمان ما و امروز است: ویدئوهای تخریب. ویدئوهایی که در آن هرآنچه در دسترس باشد، به اشکال مختلف مورد تخریب قرار می‌گیرد و این، شکلی جدید از سرگرمی است. سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا؟ چرا باید از این ویدئوها لذت ببریم؟ در این بلاگ‌پست قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم.

ویدئوی پرس هیدرولیکی چیست؟

ویدئوهای پرس هیدرولیکی با تلاش‌های کانال یوتیوب «Hydraulic Press Channel» به شهرت جهانی دست پیدا کردند. این کانال یوتیوب توسط لری ووهِنسیلتای فنلاندی ساخته شد. لری عنوان کرده که پس از تماشای یک‌سری ویدئوهای مشابه درزمینۀ تخریب اجسام، تصمیم به راه‌اندازی این کانال گرفته است. این کانال در اکتبر ۲۰۱۵ راه‌اندازی شده و تا به امروز بیش از ۲میلیون سابسکرایبر (Subscriber) جمع‌آوری کرده است. فرمول ویدئوهای لری ساده، اما مؤثر است. یک شیء زیر دستگاه پرس هیدرولیک آن‌قدر تحت فشار قرار می‌گیرد تا نابود شود.

این ویدئوها که معمولاً بیشتر از ۵ دقیقه نیستند، با یک توضیح مختصر دربارۀ شیئی که قرار است نابود شود، آغاز می‌شوند و سپس فشار ۱۰۰ تنی کار خودش را انجام می‌دهد. پس از راه‌اندازی این کانال، کانال‌های دیگری با محوریت تخریب اشیا در یوتیوب راه‌اندازی شدند؛ از ریختن مس مذاب روی اشیا گرفته تا نصف‌کردن‌ آن‌ها و تخریب‌شان با استفاده از گلوله و تفنگ.

چرا از دیدن این ویدئوها لذت می‌بریم؟

ویدئوهایی از این دست، بیشتر حس تخریب ما را برمی‌انگیزند. گزارشی تحت عنوان «Journal Of Nonverbal Behavior» بر این باور است که عدم قطعیت در نحوۀ تخریب اجسام، باعث لذت‌بخش‌شدن تخریب‌شان می‌شود. به عبارت دیگر، اگر راجب نحوۀ خراب‌شدن یک جسم نظر قطعی نداشته باشیم، از دیدن ویدئوهای تخریب آن لذت بیشتری می‌بریم. کانال Hydraulic Press نیز با این هدف عدم قطعیت راه‌اندازی شده است. خیلی از اشیا و اجسامی که تحت فشارِ این دستگاه قرار می‌گیرند، تا به امروز تخریب نشده‌اند، یا حداقل تخریب‌شان ضبط و به شکل جهانی منتشر نشده ‌است. هرکسی به سبک و سیاق خودش از دیدن چنین ویدئوهایی لذت می‌برد؛ همان‌طور‌ که در بچگی دوست داشتیم اسباب‌بازی‌هایمان را خراب کنیم، میلی که همواره در ذات بشر است.

در آخر

جواب سؤالمان چندان هم پیچیده نیست. ما دوست داریم چیزهایی را ببینیم که طبیعی نیستند؛ کارهایی که نباید انجام شوند، ولی به نحوی انجام می‌شوند و این لذت‌بخش است. هدف تمامی این ویدئوها سرگرمی است.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.