🧰 ابزارگشایی: گوگل دودل (Google Doodles)

یک شوخی ساده که برای برندینگ گوگل جدی شد

گوگل دودل (Google Doodles) ابزاری در صفحۀ اصلی گوگل (Google) است که اغلب برای برجسته‌کردن مسائل جهانی یا گرامیداشت رویدادهای تاریخی و جشن‌ها استفاده می‌شود. دودل‌ها، تصاویر دیجیتالی یا بازی‌های دیجیتالی هستند که اغلب کلمۀ «Google» را به‌نحوی خلاقانه به تصویر می‌کشند و می‌توانند پیش از شروع به تایپ کلمۀ جست‌وجو در کادر گوگل، توجه مخاطبان را به خود جلب کنند. آن‌ها برای مخاطب سرگرم‌کننده، غافلگیرکننده و گاه آموزنده‌اند.

در این مطلب از وی‌پدیا به معرفی این ابزار جذاب گوگل می‌پردازیم.

گوگل دودل (Google Doodles) چیست؟

صفحۀ اصلی جست‌وجوی گوگل یکی از پربازدیدترین صفحات وب در سراسر جهان است؛ زیرا روزانه میلیاردها جست‌وجو را پذیرا می‌شود. درست بالای کادر جست‌وجو، آرم گوگل (Google) ظاهر می‌شود و گاهی‌اوقات با استفاده از «Doodle»، عنصر دیگری به آن افزوده می‌شود. دودل‌ها تغییرات سرگرم‌کننده، غافلگیرکننده، موقتی و گاه تعاملی هستند که به‌منظور جشن‌گرفتن تعطیلات، مناسبت‌های جهانی و برخی مناسبت‌های محلی و همچنین گرامیداشت هنرمندان، پیشگامان و دانشمندان مشهور، در لوگوی گوگل ایجاد می‌شوند.

گوگل دودل چیستاین دودل‌ها می‌توانند خیلی ساده باشند و تنها با افزودن عناصری به لوگوی اصلی ساخته شوند، اما اغلب تا آنجا پیش می‌روند که لوگوی گوگل را با خلاقیت‌های هنری بازطراحی می‌کنند. کلیک‌کردن روی دودل، گاهی‌اوقات به یک بازی ساده یا مواجهه با یک شیء تعاملی منجر می‌شود، اما بیشتر اوقات کاربران را به جست‌وجوی آن موضوع خاص سوق می‌دهد.

گوگل دودل اطلاعاتی دربارۀ علت یا مناسبت هر دودل ارائه می‌دهد. با کلیک روی هر دودل‌ در صفحۀ اصلی گوگل، می‌توان به اطلاعات بیشتری دربارۀ آن دودل دست یافت. آموزنده و الهام‌بخش‌بودن برخی دودل‌ها، از همین‌جا ناشی می‌شود. برای نمونه، این دودل را در نظر بگیرید:

تیم Doodle در روز ۸مارس۲۰۱۹ به مناسبت روز جهانی زن، یک اسلاید تعاملی را به نمایش گذاشت که توسط زنانی از سراسر جهان طراحی شده و در آن ۱۳ رهبر زن از کشورهای مختلف دیدگاه‌های خود را درمورد فمینیسم و ​​آینده به اشتراک گذاشتند. جسیکا یو (Jessica Yuسرپرست تیم گوگل دودل، می‌گوید: «هر نقل قول درحالی‌که داستانی منحصربه‌فرد را روایت می‌کرد، موضوعات جهانی را پوشش می‌داد. آن‌ها به ما یادآور شدند که اغلب ما چقدر با یکدیگر اشتراک داریم، حتی اگر به زبانی متفاوت سخن بگوییم یا پیشینه‌های بسیار متفاوتی داشته باشیم.»

ابزارگشایی گوگل دودل - روز جهانی زن
دودل به مناسبت روز جهانی زن (۸مارس۲۰۱۹)

تاریخچۀ گوگل دودل (Google Doodles)

قدمت استفادۀ گوگل از این تصاویر سرگرم‌کننده، به پیش از تأسیس شرکت گوگل می‌رسد. لری پیج (Larry Page) و سرگئی برین (Sergey Brin)، بنیان‌گذاران گوگل، در سال ۱۹۹۸، زمانی که در جشنوارۀ Burning Man در شهر بلک راک نوادا شرکت کرده بودند، به این مفهوم رسیدند.

اولین Doodle خیلی ساده بود؛ یک شکل چوبی شبیه آرم Burning Man، پشت «O» دوم Google قرار گرفت تا به‌شکلی طنازانه نشان دهد که بنیان‌گذاران «خارج از دفتر هستند» (Out of Office) و بدین طریق، در صورت خرابی سرورها، کاربران را از غیبت آن‌ها مطلع کند.

تاریخچۀ گوگل دودل
اولین دودل گوگل (۱۹۹۸)؛ Burning Man

هرچند اولین دودل ساده بود، ایدۀ تزیین لوگوی شرکت برای جشن‌گرفتن رویدادهای قابل ‌توجه از همین‌جا متولد شد و روز‌به‌روز رشد کرد. دو سال بعد، در سال ۲۰۰۰، از مدیر سایت دنیس هوانگ (Dennis Hwang) خواسته شد تا یک دودل برای روز باستیل (Bastille Day) بسازد. آن دودل به‌قدری مورد استقبال کاربران قرار گرفت که گوگل تصمیم گرفت از آن پس، دنیس را مسئول پروژۀ دودل کند، که به نمایش همیشگی دودل‌ها در صفحۀ اصلی منجر شد. این پروژه به برندینگ شرکت گوگل کمک شایانی کرد.

در ابتدا، دودل‌ها معمولاً در تعطیلات و مناسبت‌های ‌آشنا مانند کریسمس و عید پاک نمایش داده می‌شدند. اما امروز، مجموعۀ گسترده‌ای از رویدادها و سالگردها را شامل می‌شوند. خلق دودل‌ها بر عهدۀ تیمی متشکل از تصویرگران بااستعداد (که Doodler نامیده می‌شوند) و مهندسان است. طراحی دودل‌ برای آن‌ها به تلاشی گروهی برای روح‌بخشیدن به صفحۀ اصلی گوگل و آوردن لبخند بر چهرۀ کاربران گوگل در سراسر جهان تبدیل شده است.

گوگل دودل هر چند وقت یک ‌بار تغییر می‌کند؟

در روزهای اولیه، گوگل خیلی دیربه‌دیر دودل را در صفحۀ اصلی خود تغییر می‌داد، اما اکنون معمولاً به‌صورت روزانه تغییر می‌کند.

موضوع گوگل دودل‌ها چیست؟

موضوع یک دودل اغلب با رویدادهای جهان مرتبط است. برای مثال، در آوریل ۲۰۲۰، درحالی‌که همه‌گیری کرونا کل جهان را تحت‌تأثیر قرار داده بود، گوگل چندین دودل را به کادر درمان، امدادرسان‌ها و گروه‌هایی اختصاص داد که به مردم جهان کمک می‌کردند تا بتوانند در طول همه‌گیری به زندگی خود ادامه دهند و از این طریق، از آن‌ها تجلیل و قدردانی کرد.

موضوع گوگل دودل
گوگل دودل در دوران همه‌گیری کرونا (۲۰۲۰)

در اغلب تعطیلات جهانی اگر صفحۀ جست‌وجوی گوگل را باز کنید، با یک گوگل دودل جدید مواجه می‌شوید. همین‌طور، در مناسبت‌های محلی، دودل‌هایی در مناطقی از جهان نمایش داده می‌شود. مانند گوگل دودل نوروز که مصادف با جشن نوروز، در جغرافیای فرهنگی نوروز به نمایش گذاشته می‌شود.

گوگل دودل نوروز
گوگل دودل نوروز (۲۰۲۲)

گوگل در این سال‌ها چند دودل نمایش داده است؟

تا امروز بیش از ۵۰۰۰ دودل برای صفحات اصلی گوگل در سراسر جهان نمایش داده شده است.

برخی از گوگل دودل‌های برجسته

گوگل تعداد بازدیدهای همۀ دودل‌ها را به‌صورت عمومی نشان نمی‌دهد، بنابراین ردیابی میزان محبوبیت دودل‌ها دشوار است. درهرحال، تیمی متشکل از چند ده هنرمند، مدیر، مهندس و سایر کارمندان روی طیف متنوعی از طراحی‌ها کار می‌کنند. جسیکا یو، در مصاحبه با تایم می‌گوید: «با هر دودل می‌خواهیم کاربران خود را غافلگیر و خوشحال کنیم، بنابراین مهم است که طیف وسیعی از افراد و موضوعات را ارج بگذاریم.»

برخی از دودل‌های قابل‌ توجه تاکنون عبارت‌اند از:

گوگل دودل تولد گابریل گارسیا مارکز
گوگل دودل تولد گابریل گارسیا مارکز (۲۰۱۸)
گوگل دودل تولد گابریل گارسیا مارکز
گوگل دودل تولد ۱۵۰سالگی گوستاو کلیمت (۲۰۱۲)
گوگل دودل تولد گوستاو کلیمت
گوگل دودل روز بازگشایی جام جهانی راگبی (۲۰۱۹)
گوگل دودل روز جهانی زن
گوگل دودل روز جهانی زن (۲۰۱۶)

تکنیک‌های گوگل دودل نیز در طول سال‌ها روند تکامل را طی کرده‌اند. برای ساختن یک دودل به افتخار فرد راجرز (Fred Rogers) در تاریخ ۲۱سپتامبر۲۰۱۸، از انیمیشن استاپ موشن استفاده شد، درحالی‌که Halloween Doodle سال ۲۰۱۸ یک بازی ویدئویی چندنفره بود که به کاربران اجازه می‌داد با یکدیگر بازی کنند. گوگل دودل در ۴جولای۲۰۱۹ یک بازی بیسبال متحرک را به نمایش گذاشت.

گوگل دودل هالووین
Halloween Doodle سال ۲۰۱۸
گوگل دودل ۴جولای
گوگل دودل ۴جولای ۲۰۱۹

گوگل این امکان را به کاربران می‌دهد که با مراجعه به بایگانی گوگل دودل، بازی‌های قدیمی گوگل دودل را نیز بازی کنند. یکی از جذاب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین جنبه‌های گوگل دودل برای مخاطبان، همین بازی‌هاست. برای نمونه می‌توان بازی‌های سالانۀ هالووین را نام برد. ۱۹ مورد از محبوب‌ترین بازی‌های گوگل دودل را می‌توانید در این لینک ببینید و از همان‌جا شروع به بازی کنید.

مسابقۀ هنری Doodle for Google

بعضی دودل‌‌ها براساس ایده‌های کاربران خلق می‌شوند. همچنین، مسابقۀ هنری «Doodle for Google» مسابقه‌ای است که از سال ۲۰۰۸ به‌طور سالانه با دعوت از دانش‌آموزان و حول یک موضوع مشخص برگزار می‌شود. در اواخر سال، گوگل یک برنده را انتخاب می‌کند و طرح او را در صفحۀ اصلی‌اش نمایش می‌دهد تا همۀ دنیا آن را ببیند!

گوگل دودل مسابقۀ هنری
طرح برندۀ مسابقۀ هنری Doodle for Google (202۱)

مشاهدۀ برندگان سال‌های گذشته و آثار هنری برندۀ سال ۲۰۲۱ در آرشیو گوگل دودل امکان‌پذیر است.

سابقۀ Google Doodles را چگونه می‌توان دید؟

دیدن روزانۀ دودل‌ها در صفحۀ اصلی گوگل می‌تواند سرگرم‌کننده باشد؛ اما اگر به هر دلیل دودل امروز را از دست دادید یا دوست دارید دودل‌های سال‌های گذشته را ببینید، می‌توانید به آرشیو گوگل دودل سر بزنید. گوگل دودل یک بایگانی تاریخی کامل از همۀ دودل‌هایی که تا‌به‌حال در صفحۀ اصلی گوگل نمایش داده شده، دارد. این بایگانی شامل دودل‌هایی نیز می‌شود که فقط در مناطق خاصی از جهان نمایش داده می‌شوند. بنابراین با سرزدن به این بایگانی ممکن است با دودل‌هایی برخورد کنید که قبلاً هرگز ندیده‌اید.

کاربران گوگل چگونه می‌توانند ایده‌های خود را برای Doodle ارسال کنند؟

تیم Doodle همیشه مشتاق شنیدن ایده‌های کاربران است. شما می‌توانید از طریق ایمیل doodleproposals@google.com ایده‌هایی برای دودل بعدی گوگل ارائه دهید. تیم Doodle هر روز صدها درخواست از کاربران دریافت می‌کند. اگر ایدۀ شما توسط تیم انتخاب شود، در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

۵/۵ | (۱۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.