👁 بازدید ویدئو (Video View) دقیقاً چیست؟

نحوۀ شمارش تعداد بازدیدهای ویدئو (ویو) در 7 پلتفرم محبوب

شاید مفهوم کلی بازدید ویدئو (ویو) در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های اشتراک ویدئو، در نگاه اول ساده به نظر برسد؛ اما آیا به جزئیات آن فکر کرده‌اید؟ مثلاً تصور می‌کنید هر بار که شخصی یک ویدئو را باز می‌کند، یک ویو محسوب می‌شود؟ یا باید آن ویدئو را تا انتها تماشا کند تا یک ویو به حساب بیاید؟ راستش مفهوم ویو کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که اغلبِ ما فکر می‌کنیم. آنچه در اینستاگرام به‌عنوان بازدید ویدئو محاسبه می‌شود، با نحوۀ محاسبۀ آن در یوتیوب و آپارات متفاوت است. به خاطر همین تفاوت‌هاست که باید بدانیم پلتفرم‌های محبوب بازدیدها را چگونه اندازه‌گیری می‌کنند.

بنابراین، پرسش اساسی این است: بازدید ویدئو (ویو) دقیقاً چیست؟ در این مطلب از وی‌پدیا، به پاسخ این پرسش، با نگاهی به نحوۀ اندازه‌گیری بازدیدها در ۷ پلتفرم محبوب خواهیم پرداخت.

بازدید ویدئو (Video View) دقیقاً چیست؟ و چرا آگاهی از آن مهم است؟

امروزه ۶۰٪ از کسب‌وکارها از ویدئو به‌عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده می‌کنند. از‌آنجایی‌که چرخ بازاریابی دیجیتال بر محور ویدئو می‌چرخد، معیارهای بازدید (ویو) مهم‌تر از همیشه شده‌اند. بازاریابان در حال رقابت با یکدیگرند تا مشتریان را وادار به تماشای ویدئوهای خود کنند. در چنین محیطی، داشتن بازدید زیاد یکی از اهداف اصلی برخی کمپین‌های ویدئویی است.

همچنین، ویدئو در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی با میلیون‌ها میلیون مخاطب، یک محتوای برنده محسوب می‌شود. کسب‌وکارها‌ این شانس را دارند که با به‌اشتراک‌گذاشتن ویدئوهای خود در این شبکه‌ها بیشتر دیده شوند. درواقع، پست‌های حاوی ویدئو در شبکه‌های اجتماعی، ۴۸٪ بازدید بیشتری دارند.

هنگامی که در حال توسعۀ کمپین‌های تبلیغات ویدیویی خود هستید، مهم است به یاد داشته باشید که هیچ دو پلتفرمی شبیه هم نیستند. نه‌تنها انواع ویدئوها، بلکه معیارهای این پلتفرم‌ها در محاسبۀ تعداد بازدیدها نیز متفاوت است. برای مثال، در اینستاگرام یک بازدید زمانی محاسبه می‌شود که شخصی دست‌کم ۳ ثانیه از یک تبلیغ ویدئویی را دیده باشد، در‌حالی‌که در یوتیوب، این زمانِ معیار، ۳۰ ثانیه است.

اما، چرا این موضوع مهم است؟ زیرا بر بازگشت سرمایۀ کمپین تبلیغاتی شما تأثیر می‌گذارد. از‌آنجایی‌که اکثر پلتفرم‌ها برای انتشار تبلیغات ویدئویی هزینه‌ای را به ازای هر بازدید دریافت می‌کنند، این تفاوت‌ها در محاسبه، باعث تفاوت زیاد در هزینۀ نهایی اجرای کمپین شما می‌شود. این کار، در زمان و هزینۀ شما صرفه‌جویی می‌کند و مهم‌تر از همه، به تبلیغات شما کمک می‌کند تا به بزرگ‌ترین و مرتبط‌ترین مخاطبان ممکن برسد.

راهنمایی که در ادامه خواهد آمد، در درک و مقایسۀ نحوۀ اندازه‌گیری تعداد بازدیدهای ویدئو در ۷ پلتفرم‌ اصلی، به شما کمک می‌کند.

نحوۀ شمارش تعداد بازدیدهای ویدئو (ویو) در 7 پلتفرم محبوب
برای دیدن سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید.

۱) اینستاگرام چگونه تعداد بازدید ویدئو را محاسبه می‌کند؟

سازندگان ویدئو اخیراً روی اینستاگرام تمرکز زیادی داشته‌اند؛ زیرا کاربران اینستاگرام عاشق تماشای ویدئو در این پلتفرم هستند. به دلیل تعداد پرشمار مخاطبان این شبکه، بازاریابان ‌باید معیارهای ویدئو در اینستاگرام را رصد کنند تا بتوانند تعامل خود با مشتریان را حفظ کنند. یکی از این معیارها، چگونگی محاسبۀ بازدید ویدئو است.

طبق معیارهای اینستاگرام، تماشای ۳ ثانیه یا بیشتر از یک ویدئو (و IGTV) به‌عنوان یک بازدید محاسبه می‌شود. با‌این‌حال، به خاطر داشته باشید که تعداد بازدید یک ویدئو، شامل ویدئوهای لوپ (Loop Videos) نمی‌شود.

درمورد ویدئوهای پخش زندۀ اینستاگرام نیز محاسبه بدین‌گونه است که به‌محض پیوستن شخصی به پخش زنده، یک بازدید جدید شمارش می‌شود.

۲) توییتر چگونه تعداد بازدید ویدئو را محاسبه می‌کند؟

ویدئو در توییتر بسیار محبوب است؛ به‌طوری‌ که ۴۵٪ از کاربران این شبکه مایل‌اند ویدئوهای بیشتری از افراد مشهوری که دنبال می‌کنند، تماشا کنند. در گذشته، محبوبیت ویدئو در توییتر فقط براساس ریتوییت و لایک سنجیده می‌شد، اما این شبکه چند سال پیش معیارهای دیگری را معرفی کرد.

طبق معیارهای این شبکه، یک بازدیدْ زمانی محاسبه می‌شود که کاربر دست‌کم ۲ ثانیه از یک ویدئو را تماشا کند و ۵۰٪ از پخش‌کنندۀ ویدئو را در فید خود در معرض دید داشته باشد. این قانون برای ویدئوهای آپلودشده و پخش زنده اعمال می‌شود.

۳) لینکدین چگونه تعداد بازدید ویدئو را محاسبه می‌کند؟

منظور از ویدئوها، فیلم‌ها یا کلیپ‌هایی هستند که مستقیماً در پست‌های لینکدین به اشتراک گذاشته می‌شوند. به این پست‌ها «ویدئوی بومی» (Native Video) گفته می‌شود. درمقابل، پست‌های «ویدئوی خارجی» (External Video) حاوی پیوندهایی به پلتفرم‌های اشتراک ویدئو مانند YouTube و Vimeo است.

درظاهر، هر دو تقریباً مشابه هم‌ هستند: یک پست حاوی یک ویدئو؛ اما الگوریتم لینکدین پیوند به محتوای خارجی را دوست ندارد. بنابراین پست‌کردن ویدئوهای بومی به‌جای ویدئوهای خارجی بسیار بهتر است.

بازدید ویدئوهای بومی لینکدین، پس از پخش محتوا به‌مدت ۳ ثانیه شمارش می‌شود.

۴) یوتیوب چگونه تعداد بازدید ویدئو را محاسبه می‌کند؟

اگر در یوتیوب تازه‌کار باشید، ممکن است فکر کنید که این پلتفرم تعداد بازدیدهای ویدئو را به‌روشی کاملاً ساده محاسبه می‌کند. اما واقعاً این‌طور نیست. در برخی موارد تشخیص اینکه چه چیزی در یوتیوب به‌عنوان بازدید به حساب می‌آید دشوار است. حتی این شرکت اذعان می‌کند که نمایش اطلاعات دقیق درمورد بازدیدهای ویدئو تا حدی زمان‌بر است.

اما چرا این‌طور است؟ یوتیوب می‌خواهد اطمینان حاصل کند که همۀ بازدیدها مربوط به افراد واقعی است. الگوریتم یوتیوب هر بازدید را تجزیه‌وتحلیل می‌کند تا از اعتبار آن مطمئن شود. بنابراین، ممکن است در ابتدا در تجزیه‌وتحلیل آمار یوتیوب خود کمی گیج شوید.

اما به‌طور کلی، شمارش بازدید ویدئو در یوتیوب با ۲ معیار زیر صورت می‌گیرد:

  • کاربر به‌طور آگاهانه یک ویدئو را تماشا ‌کند.
  • دست‌کم ۳۰ ثانیه از ویدئو را تماشا ‌کند.

با برآورده‌شدن این ۲ معیار، یوتیوب یک بازدید برای ویدئو شمارش می‌کند.

۵) آپارات چگونه تعداد بازدید ویدئو را محاسبه می‌کند؟

آپارات با بیش از ۶۰میلیون مخاطب و ۱میلیارد بازدید ماهانه، پربازدیدترین سایت ایرانی است که می‌تواند باعث دیده‌شدن ویدئوهای شما و همچنین موفقیت کمپین تبلیغات ویدئویی‌تان شود.

بازدیدهای ویدئوی آپارات زمانی محاسبه می‌شود که کاربران دست‌کم ۶ ثانیه از ویدئوها را تماشا کرده باشند.

۶) فیس‌بوک چگونه تعداد بازدید ویدئو را محاسبه می‌کند؟

روزانه بیش از ۴میلیارد بازدید ویدئو در فیس‌بوک انجام می‌شود. غیرممکن است فید خود را بدون دیدن ویدئویی که تعداد بازدید آن هر لحظه در حال افزایش است، پیمایش کنید.

اگرچه در گذشته دربارۀ معیارهای بازدید ویدئو در فیس‌بوک اختلاف‌نظرهایی وجود داشت، اما این پلتفرم چند سال پیش نحوۀ اندازه‌گیری بازدیدها را روشن کرد. به گفتۀ این شبکه، یک ویو زمانی محاسبه می‌شود که کاربران ۳ ثانیه از یک ویدئو یا ۹۷٪ از کل آن را تماشا کنند. این قانون شامل پخش خودکار نیز می‌شود؛ یعنی برای اینکه فیس‌بوک یک بازدید را محاسبه کند، نیازی به روشن‌کردن صدای ویدئو ندارید.

علاوه‌بر‌این، محاسبۀ تعداد بازدید ویدئوهای زنده نیز به همین ترتیب انجام می‌شود. تعداد کل بازدیدهای ویدئوهای پخش زنده شامل مخاطبانی است که محتوا را به‌طور زنده تماشا کرده‌اند، به‌علاوۀ کسانی که نسخۀ ذخیره‌شده را تماشا می‌کنند.

۷) تیک‌تاک چگونه تعداد بازدید ویدئو را محاسبه می‌کند؟

تیک‌تاک (TikTok) بیش از ۶۰۰میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد. رشد سریع آن، هیچ نشانه‌ای از توقف را نشان نمی‌دهد. درنتیجه، همه‌روزه شاهدیم که برندهای زیادی برای ارسال ویدئوهای کوتاه و جذاب، به تیک‌تاک ملحق می‌شوند. یکی از دلایل هجوم کاربران به تیک‌تاک این است که بیشتر محتوای تیک‌تاک کاملاً آموزشی است.

در مقایسه با سایر پلتفرم‌هایی که در این مطلب بررسی کردیم، روش تیک‌تاک برای شمارش بازدیدها کمی متفاوت است. در تیک‌تاک، به‌محض اینکه پخش یک ویدئو در فیدهای کاربران شروع می‌شود، یک بازدید شمارش می‌شود. همان‌طور که پیش از این گفتیم، در سایر پلتفرم‌ها یک کاربر می‌بایست ویدئو را برای مدت‌زمان مشخصی تماشا کند تا بازدید به حساب بیاید.

این روش متمایز تیک‌تاک، برای کاربران و بازاریابان ساده و جذاب است.

و در آخر…

بازدید ویدئو (ویو) چیست؟ همان‌طور که گفتیم، پاسخ به این پرسش در پلتفرم‌های گوناگون متفاوت است. حالا که ایده‌ای درمورد نحوۀ اندازه‌گیری تعداد بازدید ویدئوها در پلتفرم‌های محبوب دارید، ممکن است بخواهید استراتژی تبلیغات ویدئویی خود را بازنگری کنید یا بهبود ببخشید. دانستن نحوۀ برخورد پلتفرم‌های مختلف با بازدیدهای ویدئویی، اولین قدم عالی برای ایجاد رویکردی برنده در تبلیغات ویدئویی است.

این مطلب به درخواست مهدی صالح‌پور تولید و و در وی‌پدیا منتشر شده است. شما هم با مراجعه به صفحۀ مطلب درخواستی می‌توانید محتوای درخواستی‌تان را ثبت کنید تا به غنی‌ترشدن محتوای فضای وب فارسی کمک کرده باشید.
۵/۵ | (۱۵ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.