فهرست منابع یادگیری شبکه‌های اجتماعی

شنیدن و گفتن جملۀ «آیدیت (در اینستاگرام، توییتر، لینکدین، کلاب هاوس…) چیه؟ بگو دنبالت کنم.» یکی از قسمت‌های اصلی‌ مکالمات روزمرۀ ما و اطرافیان ماست. در قرن حاضر، انسان‌های همیشه‌اجتماعی، به‌وسیلۀ شبکه‌های اجتماعی، بیشتر و راحت‌تر از تمام تاریخ به طیف گسترده‌ای از افراد دسترسی دارند و می‌توانند روابط اجتماعی مختلفی را تجربه کنند. شبکه‌های اجتماعی علاوه بر ایجاد ارتباطات مجازی متعدد، بستر مناسبی برای رونق کسب‌و‌کارها و همین‌طور ایجاد روابط کاری نیز هستند. در این بلاگ‌پست قصد داریم منابع معتبری را برای یادگیری شبکه‌های اجتماعی معرفی کنیم.

منابع در حوزۀ یادگیری شبکه‌های اجتماعی از حیث محتوا به دو دستۀ عمده تقسیم می‌شوند:

  • منابعی برای آموزش نحوۀ عملکرد؛
  • منابعی برای آموزش تحلیل عملکرد.

بسیاری از منابع معرفی‌شده در این بلاگ‌پست هر دو بخش را شامل می‌شوند و علاوه بر آموزش آپشن‌های به‌روز هر شبکۀ اجتماعی، درمورد آشنایی بیشتر با الگوریتم شبکه‌های اجتماعی و نحوۀ ارزیابی عملکرد شما در شبکه‌های اجتماعی شخصی و کسب‌و‌کارتان به شما کمک می‌کنند. به‌علاوه، مواردی مثل امکانات مختلف موجود در هر شبکۀ اجتماعی (لایک، اشتراک‎‌گذاری، سیو‌کردن، منشن و کامنت دادن، دایرکت و مسیج و…) و نحوۀ استفاده‌شان، روش مشارکت و فعالیت در آن‌ها و همین‌طور نحوۀ ارزیابی عملکردتان  را یاد می‌گیرید.

مثلاً اینکه چطور در اینستاگرام، توییتر، لینکدین پست بگذارید؟ الگوریتم هرکدام از این شبکه‌های اجتماعی به چه شکل است؟ چطور در صورت نیاز تصویر، پیوست و هشتگ مناسب برای هر پست را انتخاب کنید تا بیشتر دیده شود و مهم‌تر از همه چطور بازخورد فعالیت‌ها و عملکردتان در شبکه‌های اجتماعی متفاوت را بررسی و ارزیابی کنید؟

اگر شما هم منبع و مرجعی در این مورد سراغ دارید، خوشحال می‌شویم به فهرست ما اضافه کنید.

منابع فارسی‌زبان:

منابع خارجی:

دوره‌های آموزشی

علاوه بر سایت‌ها و بلاگ‌پست‌های فارسی و انگلیسی مختلفی که به شما در مسیر یادگیری مفاهیم شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کنند، دوره‌های متعددی نیز در این حوزه برگزار می‌شوند. این دوره‌ها با اهداف متفاوت و بخش‌های تئوری، عملی و… به شما تمام چم‌و‌خم‌ها و ریزه‌کاری‌های شبکه‌های اجتماعی و نحوۀ تحلیل آن‌ها را آموزش می‌دهند. یکی از مزایای استفاده از دوره‌های آموزشی، یادگرفتن نظم و ترتیب و انجام اصولی تمام مراحل است.

در اینجا فهرست دوره‌ها و کورس‌های آموزشی انگلیسی‌زبان مفید برای یادگیری مفاهیم شبکه‌های اجتماعی را معرفی کرده‌ایم. علاوه بر این موارد، در سایت Coursera هم می‌توانید با سرچ کلید‌واژۀ Social Media به دوره‌های متنوع و رایگان دسترسی کامل داشته باشید.

تمام این منابع به‌شکلی جامع و به‌روز، اخبار و وضعیت شبکه‌های اجتماعی مختلف را بررسی می‌کنند. با دنبال‌کردن این منابع فارسی و انگلیسی می‌توانید به‌سادگی پاسخ سؤالات خود در این حوزه را پیدا کنید.

شما از چه راهی با ابزار و مفاهیم شبکه‌های اجتماعی آشنا شده‌اید؟

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.