نوب یعنی چه؟

اصطلاحات و کلمات زیادی هستند که بعد از گسترده‌شدن اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، به‌صورت یک زبان مشترک و بین‌المللی درآمدند. این اصطلاحات و کلمات معمولاً بدون تغییر و ترجمه، در همۀ کشورها به یک شکل استفاده می‌شوند.

نوب یکی از این اصطلاح‌هاست و شاید در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و توییتر به آن برخورد کرده باشید. اما نوب یعنی چه و در چه موقعیت‌هایی از آن استفاده می‌شود؟ در این مطلب قصد داریم تا بیشتر شما را با معنی این واژه و نحوۀ کاربرد آن آشنا کنیم.

نوب از کجا نوب شد؟

واژۀ نوب (Noob) که درواقع به‌عنوان یک صفت استفاده می‌شود، از واژۀ مشابه دیگری یعنی نیوبی (Newbie) به‌معنای تازه‌کار گرفته شده است؛ اما معنی آن‌ها کاملاً مشابه نیست.

نیوبی‌ها افرادی هستند در انجام برخی از کارها تازه‌کار و مبتدی‌اند، کمی اعتماد‌به‌نفس بیش از حد دارند، اما مایل به یادگیری هستند و حاضرند اشتباهات خود را جبران کنند. ولی نوب‌ها با وجود تازه‌کاربودن، هیچ تلاشی برای بهترشدن نمی‌کنند، معمولاً از بقیه توقع دارند تا اشتباهاتشان را جبران کنند و برای هر کار کوچکی انتظار تشویق دارند.

این اصطلاح بیشتر بین گیمرها و هکرها جریان دارد؛ آن را در حین بازی‌های آنلاین به کار می‌برند و برای تحقیر و بی‌احترامی به افراد، از آن استفاده می‌کنند. گاهی‌اوقات نوب به‌صورت N00b هم نوشته می‌شود.

اصطلاح نوب، امروز دیگر به دنیای گیمرها و هکرها محدود نمی‌شود و مردم آن را در موقعیت‌ها و کارهای مختلفی استفاده می‌کنند. برای مثال، برای افرادی که تازه وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اند یا تازه شروع به دیدن انیمه‌های ژاپنی کرده‌اند هم صفت نوب کاربرد دارد.

آیا نوب همیشه جنبۀ منفی دارد؟

خیر! در گذشته شاید این کلمه بار منفی داشت، ولی امروزه، بسته به موقعیت استفاده، بار آن می‌تواند جنبۀ مثبت یا منفی به خود بگیرد؛ مثلاً وقتی دو غریبه در حین یک بازی آنلاین این صفت را به هم می‌دهند، بار منفی پیدا می‌کند، ولی وقتی دو دوست در همین بازی و از سر کل‌کل به هم نوب می‌گویند، بیشتر جنبۀ شوخی پیدا می‌کند.

بعضی از افراد هستند که با هشتگ نوب در شبکه‌های اجتماعی، تازه‌‌کار و دست‌و‌پا‌چلفتی‌بودن خود را در یک کار، مسخره می‌کنند.

در آخر

این روزها اصطلاح نوب جای خودش را نه‌تنها بین گیمرها، بلکه بین افراد دیگری که تازه فعالیتی را شروع کرده‌اند، به‌خوبی باز کرده است.

شاید این صفت جزو معدود صفت‌هایی است که استفاده از آن در مکالمه یا نوشته‌هایمان علاوه بر تحقیرآمیز‌بودن، باعث لبخند هم می‌شود. فقط با احتیاط از آن استفاده کنید، به‌خصوص در بین گیمرهای حرفه‌ای.

۵/۵ | (۵ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.