✌🏼 ماراتن‌هایی که انگشت‌هایمان دویده‌اند

بارها پیش آمده که برای پاسخ‌دادن به یک پیام، تلفن همراهم را برداشته‌ام. مدتی بعد به خاطر احساس گرفتگی در انگشتانم، گوشی را روی میز گذاشته‌ام و متوجه شدم حدود یک ساعت است که در حال گشت‌و‌گذار در اینستاگرام و توییتر و… بودم. احتمالاً این گذر چون برق و بادِ زمان و غرق‌شدن در تلفن همراه اتفاق ناآشنایی برای هیچ‌کدام از ما نباشد. فکر می‌کنید روزانه چه مدت سرگرم گشت‌و‌گذار در شبکه‌های اجتماعی هستیم؟

مطالب زیادی درمورد نقش شبکه‌های اجتماعی در زندگی شخصی و اجتماعی خوانده یا شنیده‌ایم. بسیاری از کارشناسان دربارۀ رفتار و احساسات اعتیادگونه‌ای که شبکه‌های اجتماعی در زندگی ما به وجود می‌آورند هشدارهایی داده‌اند. همیشه به ما توصیه شده است که اجازه ندهیم افسار زندگی به‌دست شبکه‌های اجتماعی بیفتد. برای رفع این مسئله، جلسات، تکنیک‌ها و حتی اپلیکیشن‌هایی به بازار عرضه شده است.

در این مقاله به سراغ یکی از عوارض فیزیکی ناشی از کار طولانی‌مدت با تلفن همراه می‌رویم. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که برای سرگرمی یا حتی برای امور کاری، مدت طولانی با گوشی هوشمند وقت می‌گذرانید، درد در انگشت شست یا سایر انگشتان و مچ دست، برای شما دردی آشناست.

چرا هنگام کار با تلفن همراه، در انگشتان احساس درد داریم؟

تحقیقات جدید آژانس بازاریابی ایلک (Ilk) نشان می‌دهد مسافتی که سالانه، انگشت شست در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، لینکدین، و اینستاگرام طی می‌کند برابر با ۲ دوره ماراتن، یعنی ۵۲ مایل (۸۳.۶ کیلومتر) است.

سرنخ یا داده‌های اولیۀ این تحقیق از یک شبیه‌ساز آنلاین به نام Thumb Run که برای موبایل طراحی شده است، به دست آمده است. در شبیه‌ساز Thumb Run، با استفاده از وسیله‌ای مانند شست انسان که با چرخ‌دنده کار می‌کند، سرعت حرکت انگشت انسان را در فضای دیجیتال شبیه‌سازی و اندازه‌گیری کرده‌اند.

این آمار و اعداد چطور به دست آمده است؟

طبق گزارش Ofcom نشان داده شد که افراد بزرگسال روزانه حدود ۴۹ دقیقه از زمان خود را برای اسکرول‌کردن در گوشی هوشمند صرف می‌کنند. نتایج این پژوهش، نقطۀ آغاز تحقیقات آژانس ایلک شد. براساس این فرض که اندازۀ صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند به‌طور متوسط ۱۰ اینچ است، میزان مسافتی که انگشت شست سالانه طی می‌کند برابر با دو دوره ماراتن به دست آمد. با همدیگر به نحوۀ محاسبه و رسیدن به این عدد، نگاهی می‌اندازیم:

به‌طور متوسط، هر بزرگسال روزانه ۴۹ دقیقه با گوشی هوشمند خود وقت می‌گذراند. حدود ۹۲درصد این زمان را افراد در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. بنابراین:
۴۹*۰.۹۲=۴۵

۴۵ دقیقه معادل زمانی است که هر فرد روزانه در شبکه‌های اجتماعی می‌گذراند. این زمان برابر است با ۲۷۰۰ ثانیه و به‌طور متوسط هر اسکرول ۳ ثانیه زمان می‌برد. بنابراین:
۲۷۰۰/۳=۹۰۰

برای اندازه‌گیری مسافتی که در این زمان طی می‌شود؛ اندازۀ متوسط یک صفحه نمایش را حدوداً ۱۰ اینچ در نظر گرفتند:
۹۰۰*۱۰=۹۰۰۰

۹۰۰۰ اینچ برابر است با ۲۲۹ متر که این عدد، مسافت طی‌شده در مدت یک روز است. اگر در ۳۶۵ ضرب شود، عدد ۸۳۵۸۵ متر را برای هر سال به دست می‌آوریم. یعنی برابر با ۸۳.۶ کیلومتر که فقط کمی کمتر از ۲ دور ماراتن یعنی ۸۴.۳ کیلومتر است.

واقعاً عدد عجیب و حیرت‌آوری است!

راب جونز (Rob Jones)، مدیر ارشد روابط عمومی و شبکه‌های اجتماعی آژانس ایلک، می‌گوید:

اینکه افراد زمان زیادی را با گوشی هوشمند می‌گذرانند مسئلۀ عجیب و جدیدی نیست؛ اما اینکه انگشت شست در طول یک سال چنین مسافت زیادی را طی می‌کند، شوکه‌کننده است.

درواقع، ما می‌خواستیم میزان بزرگی نقشی را که شبکه‌های اجتماعی در زندگی ما بازی می‌کنند به تصویر بکشیم. حالا خواه برای سرگرمی از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم، یا برای دسترسی به اطلاعات مهم، یا فقط برای در‌ارتباط‌بودن با خانواده و دوستان.

حالا طی‌کردن ۲ دوره ماراتن چه تأثیری روی شست خواهد داشت؟

آناتومی انگشتان ما به‌صورت کلی برای چنین حرکات مکرر در بازه زمانی طولانی، طراحی و ساخته نشده است. استفادۀ بیش از اندازه از تلفن همراه، می‌تواند باعث مشکل در انگشت شست شود؛ یعنی انگشت ممکن است دچار گرفتگی یا التهاب شود، یا اینکه در یک جهت خمیده باقی بماند. این حرکت غیرطبیعی و طولانیمدت استخوان انگشت شست، سبب درد و حتی آرتروز در انگشت می‌شود.

دکتر یوجین ی تسای (Eugene Y. Tsai)، از بیمارستان کدراس سینای (Cedars-Sinai Hospital) در لس آنجلس در‌این‌باره توضیح می‌دهد:

زمانی که انگشت شست در حال اسکرول‌کردن است، تاندون آن به‌طور مکرر به تونلی که تاندون را احاطه کرده، برخورد می‌کند و درنتیجه ملتهب می‌شود. این التهاب، خیلی زود باعث ایجاد یک درد در اطراف بند انگشت خواهد شد. همچنین، در بعضی موارد ممکن است بیمار، زمانی که انگشت شست را خمیده می‌کند، ضربات کوچک مثل کلیک‌کردن، در انگشت خود احساس کند.

این عارضه که به آن ثامب اسکرولر (Scroller Thumb) می‌گویند، بیشتر برای دارندگان تلفن هوشمند کوچک رخ می‌دهد. افرادی که گوشی‌هایی با صفحات بزرگ یا تبلت دارند، معمولاً درد را در انگشتان و مچ دست احساس می‌کنند.

برای درمان یا پیشگیری از التهاب انگشت و مچ دست راهی وجود دارد؟

برای-درمان-یا-پیشگیری-از-التهاب-انگشت-و-مچ-دست-راهی-وجود-دارد؟

برای اکثر افراد مقاومت در برابر وسوسۀ برداشتن موبایل و چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی به‌نظر خیلی سخت می‌آید. اما راهکارهایی برای پیشگیری از عارضۀ فیزیکی در انگشت شست پیشنهاد می‌شود:

  • در حین کار با گوشی‌های هوشمند، دقایقی را به استراحت انگشت خود اختصاص دهید.
  • برای تایپ‌کردن به‌جای انگشت شست، می‌توانید از انگشت اشاره استفاده کنید.
  • به‌جای تایپ پیام و ایمیل، از امکان تبدیل گفتار به نوشتار در موبایل استفاده کنید.
  • بهتر است روزانه، حرکات کششی و اصلاحی برای انگشتان و مچ دست انجام دهید.

و سخن آخر

در اثر انجام طولانی‌مدت کارهایی همچون تمیزکاری منزل، نقاشی و بسیاری از فعالیت‌های دیگر که به‌مدت طولانی دست و انگشتان یک حرکت تکراری را انجام می‌دهند، ممکن است انگشتان و مچ دست دچار التهاب، گرفتگی و درد شوند. توصیه‌هایی همچون استراحت‌دادن به انگشتان و مچ دست در حین کار و انجام حرکات کششی، در پیشگیری از این مشکلات مؤثر است.

اگر انگشت شست ما مجبور است هر سال در ۲ دوره ماراتن شرکت کند، بهتر است هر روز زمانی برای نرمش و ورزش تمام بدن صرف کنیم تا برای ماراتن‌های زندگی آماده باشند.

شما هم در هنگام کار طولانی‌مدت با تلفن همراه آسیب دیدید؟ برای پیشگیری یا درمان این آسیب‌ها چه راه‌حلی به کار بردید؟ در قسمت کامنت تجربۀ خود را به اشتراک بگذارید.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.