RSS چیست و آیا همچنان ارزشمند است؟

تا‌به‌حال پیش آمده که به مطالب ‌سایتی علاقه‌مند شده و برای مشاهدۀ آخرین مطالب، سایت را bookmark کنید و مدام به آن سر بزنید؟ درحقیقت، Rss ابزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به مراجعه بتوانند به آخرین مطالب سایت موردنیاز خود دسترسی پیدا کنند.

در ادامۀ این محتوا به تعریف Rss، مزایای آن و نحوۀ استفاده و انتشار محتوا در Rss می‌پردازیم:

RSS چیست؟

RSS (Really Simple Syndication) به‌معنای تشکیل ارتباط‌های بسیار ساده‌ای است که با استفاده از آن می‌توان به تمامی محتواهای جدید سایت‌های موردعلاقه و موردنیاز، به‌صورت خودکار و در یک مکان دست پیدا کرد، بدون آنکه به جست‌وجوی روزانه در آن سایت‌ها نیازی باشد. درحقیقت، RSS ابزاری رایگان است که خواندن محتواهای بلاگ را ساده‌تر و بهینه‌تر می‌کند.

مزایای RSS چیست؟

مزایای RSS بسته به آنکه شما خوانندۀ محتوا یا دارندۀ یک سایت باشید، متفاوت خواهد بود:

مزایای RSS به‌عنوان خوانندۀ محتوا

RSS مانند اشتراک مجله یا روزنامه، محتواهای جدید در سایت‌های گزینش‌شده‌تان را به شما نشان می‌دهد؛ بدین صورت شما برای خواندن این محتواها، دیگر به چک‌کردن مدام این سایت‎ها نیاز ندارید و می‌توانید فهرست‌های خواندن خود را به دسته‌ها و گروه‌های جداگانه تقسیم کرده و در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید.

مزایای RSS به‌عنوان دارندۀ سایت یا بلاگ

اگر یک تولیدکنندۀ محتوا یا صاحب سایت هستید، می‌توانید از RSS به‌عنوان ابزار بازاریابی بهره ببرید. درحقیقت شما می‌توانید با استفاده از RSS، کاربران را از انتشار خبرنامه و اطلاعیۀ جدید خود آگاه کنید و بدین ترتیب کاربران به سایت شما مراجعه کرده و نرخ تعامل بالا می‌رود.

چگونه از RSS استفاده کنیم؟

RSS‌خوان‌ها در قالب‌های مختلفی اعم از تحت وب، نرم‌افزار، افزونه و ایمیلی عرضه شده‌اند که انتخاب هرکدام از آن‌ها به اولویت‌های شما بستگی دارد؛ برای مثال، اگر به دنبال آن هستید که فیدهای RSS خود را در محیطی مجزا مشاهده کنید، باید از یک RSS نرم‌افزاری استفاده کنید یا اگر با اینباکس ایمیل ارتباط برقرار می‌کنید، می‌توانید RSS ایمیلی را مورد استفاده قرار دهید.

پس از انتخاب ابزار RSS‌خوان‌ مناسب خود، کافی است به دنبال آیکون نارنجی‌رنگ RSS‌ در سایت موردنظر خود بگردید و آن را انتخاب کنید. در غیر این‌ صورت، می‌توانید از دستورالعمل ابزار مشخص خود استفاده کنید.

انتشار در RSS‌ چگونه است؟

سیستم مدیریت محتوای وردپرس، به‌طور پیش‌فرض از RSS استفاده می‌کند و شما می‌توانید آن را به‌طور جداگانه و برای هر دسته سفارشی‌سازی کنید. شما همچنین با قراردادن آیکون RSS در سایت خود، می‌توانید مشوق کاربرانتان برای عضویت در فید RSS خود باشید.

ناگفته نماند که فیدهای RSS مطالب را در یک فایل xml منتشر می‌کنند که این فایل توسط ابزارهای RSSخوان قابل بارگیری و خواندن بوده و ازآنجایی‌که این فایل شامل کد و متن است، می‌توانید با مصرف پایین اینترنت و سرعت بالا، به‌راحتی به مطالب ‌سایت مدنظر خود دست یابید.

آیا RSS از بین رفته است؟

شایعۀ ازبین‌رفتن RSS‌ از آنجایی نشئت گرفت که گوگل ابزار RSS‌خوان خود به نام FeedBurner را تعطیل کرد؛ اما اگر کمی دقت کنیم متوجه می‌شویم که در حال حاضر RSS‌ها در همه‌‌جا حضور دارند. برای مثال، شما زمانی که وارد شبکه‌های اجتماعی خود مانند توییتر و لینکدین می‌شوید، در ابتدا محتوای افرادی که دنبال می‌کنید و با آنان تعامل بیشتری دارید، به شما نمایش داده می‌شود. به بیان دیگر می‌توان گفت RSS در پشت ‌صحنه مشغول بوده و تا زمانی که یک جایگزین برای آن پیدا نشود، به حیات خود ادامه خواهد داد.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.