اوج قیمت (All-time high) چیست؟

هر بازاری بالا و پایین خود را دارد. گاهی دارایی به اوج قیمت می‌رسد و سال‌ها ارزش آن باقی می‌ماند، ولی گاهی افزایش قیمت و صعود ناگهانی آن، کاهش ناگهانی را نیز به همراه دارد. این تغییرات قیمتی، عرضه و تقاضا را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. حال، همین امر در بازار ارزهای دیجیتال نیز صادق است. در این نوشته به توضیح اصطلاح رایج ATH و تأثیر آن پرداختیم.

اوج قیمت (ATH) چیست؟

اصطلاح اوج قیمت (all-time high) یا به‌اختصار ATH که در ارزهای دیجیتال نیز کاربرد دارد، به بالاترین قیمتی گفته می‌شود که دارایی مالی تا به حال با آن نرخ معامله شده است. زمانی که یک سهام در بالاترین حد خود معامله می‌شود، حس کنجکاوی و اشتیاق معامله‌گران را برمی‌انگیزد و همین امر رفتار آنان و درنهایت منحنی قیمتی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اما وقتی یک سهام در ATH معامله می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا خرید در زمان ATH سودآور است یا باید مدتی دست کشید تا نرخ پایین بیاید؟

چگونه اوج قیمت (ATH) را پیش‌بینی کنیم؟

زمانی که یک ارز دیجیتال اوج قیمت را به دفعات و مقدار زیادی تجربه می‌کند، سرمایه‌گذاران و ریسک‌پذیران را به‌سمت خود جذب می‌کند و افراد علاقه‌مند می‌شوند تا در آن سرمایه‌گذاری کرده و شانس خود را امتحان کنند. این افراد رشد بیشتر و قله‌های متعدد را پیش‌بینی می‌کنند، ولی این تصور اشتباهی است. نمی‌توان انتظار داشت رفتار ارز دیجیتالی که چندین بار به ATH رسیده است، استمرار داشته و برای سرمایه‌گذاری مناسب باشد. گاهی ممکن است یک ارز پس از اوج قیمت، کف قیمت (ATL) را تجربه کند و نه‌تنها سودآور نباشد، بلکه باعث ضرر زیادی شود.

پیش‌بینی نمودار قیمتی ارزهای دیجیتال، همانند پیش‌بینی گرانی و تورم است. در ابتدا تصور می‌شود این بالاوپایین‌شدن نرخ‌ها الگوی ثابت تعریف‌شده‌ای ندارد، ولی نظر افراد متخصص و تحلیل‌گر طور دیگری است. بسیاری از معامله‌گران، با تجزیه‌و‌تحلیل به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌پردازند و آگاهانه تصمیم می‌گیرند. این افراد معمولا از ۲ روش تجزیه‌و‌تحلیل استفاده می‌کنند:

  1. تجزیه‌و‌تحلیل تکنیکال (Technical analysis): در این روش تحلیلگران به مطالعه‌ی نمودارهای قیمت ارزها پرداخته، رفتارهای گذشتۀ آن‌ها را تحلیل کرده و براساس آن، شیب، صعود و نزول منحنی را پیش‌بینی می‌کنند.
  2. تحلیل فاندامنتال (Fundamental analysis): این بار تحلیل‌گران علاوه بر مطالعه‌ی نمودار قیمتی ارزهای دیجیتال، موارد اثرگذار بر آن مانند اخبار اقتصادی را نیز بررسی می‌کنند.

اما به یاد داشته باشید که به‌طور کلی این پیش‌بینی‌ها براساس احتمالات بنا شده‌اند و هیچ قطعیتی در آن‌ها وجود ندارد.

ATH در بازار مالی چه تأثیری دارد؟

زمانی که یک ارز دیجیتال، اوج قیمت خود را تجربه می‌کند، دو نوع رفتار متفاوت از سرمایه‌گذاران سر می‌زند. بعضی معامله‌گران، برای سرمایه‌گذاری بیشتر، شروع به خرید آن ارز دیجیتال کرده و برخی دیگر از ترس سقوط ناگهانی ارزش آن، دست به فروش می‌زنند.

درنهایت نیز الگوی رفتاری مناسبی وجود ندارد. هر معامله‌گر براساس تحلیل خود دست به عمل می‌زند. گاهی کاهش نرخ و سقوط آن‌قدر سریع و شدید است که ریسک‌نکردن بسیار عاقلانه جلوه می‌کند و گاهی شاهد رکوردها و قله‌های پیاپی در نمودار قیمتی ارز هستیم که در این موقعیت، ریسک‌پذیران برندۀ بازی خواهند بود.

جمع‌بندی

نمودارهای ارز دیجیتال اوج قیمت (ATH) متفاوتی را در سال‌های گوناگون به ثبت رسانده‌اند. این نقاط مسیرها و استراتژی‌های تازه‌ای را پیش روی معامله‌گران قرار می‌دهند. اما باید آگاه باشید که دانستن و تحلیل این اعداد به‌تنهایی برای پیش‌بینی رفتار قیمتی ارزهای دیجیتال کفایت نمی‌کند و برای سودبردن در این بازار، نیازمند علم بیشتری هستید.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.