🐏 شاخ مجازی کیست؟

دیجیتال‌ مارکتینگ به سبک شاخ‌های مجازی

شاخ مجازی کیست؟ این سؤال تا چند سال گذشته یکی از اصلی‌ترین پرسش‌های هر محفلی محسوب می‌شد، اما حالا با تعدد این شاخ‌های به‌اصطلاح مجازی در شبکه‌های اجتماعی، این پرسش پاسخ سرراستی دارد. شاخ‌های مجازی در حال حاضر همان افرادی هستند که معمولاً بدون هیچ‌گونه هنر، استعداد یا خلاقیتی، به کمک دیجیتال مارکتینگ سر زبان‌ها می‌افتند و در مدت‌زمان کم، مخاطبان بسیاری را به خود جلب می‌کنند.

شاید در شروع خیلی از ما صرفاً برای کنجکاوی در زندگی این افراد آن‌ها را دنبال کنیم، اما معمولاً نمی‌دانیم با پیگیری این افراد، چقدر به بزرگ‌‌ترشدن و معروف‌شدن آن‌ها کمک می‌کنیم، چیزی که اصلی‌ترین هدف آن‌هاست. بسیاری از افراد در پاسخ پرسش «شاخ مجازی کیست؟»، به حماقت این شاخ‌های مجازی اشاره کرده‌اند. اما آیا این افراد از بهرۀ هوشی پایینی برخوردارند یا این افراد سرچشمه را پیدا کرده‌اند و از سادگی ما برای ثروتمند‌شدن خود استفاده می‌کنند؟

ما در صباویژن تلاش کردیم پاسخی برای پرسش شاخ مجازی چیست به دست آوریم. در ادامه با ما همراه باشید.

شاخ مجازی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اصلی‌ترین کانال برای شاخ‌های مجازی، اینستاگرام است. ویدئوی دختری را که قصد داشت با یک روسری خودش را برای خواننده‌ای خفه کند به خاطر دارید؟ یا پسری که ادعا داشت صاحب استانبول است؟ آن فردی که هزینه می‌کرد؟ همۀ این ویدئوهایی که احتمالاً حتی اگر ندیده باشیم، اسمی از آن‌ها شنیده‌ایم، یک ویژگی مشترک دارند: انجام کاری خلاف عرف، اخلاق و منطق که تماشای آن‌ اگر جذاب هم نباشد، حداقل هورمون کنجکاوی را به‌شدت فعال می‌کند.

شاید در نگاه اول فکر کنیم این افراد احتمالاً با کمبود توجه یا بیماری روانی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، اما با زیرورو‌کردن بیوگرافی برخی از این افراد، نکته‌ای توجه ‌ما را جلب می‌کند. درآمدزایی! این افراد با همین وایرال‌شدن ویدئوها، از کانال‌های تبلیغات بهترین استفاده را برای درآمد‌زایی می‌کنند. فرنگی و غیرفرنگی ندارد، شاخ مجازی در همه جای این کرۀ خاکی زندگی می‌کند. بیایید با هم سری به زندگی چند شاخ مجازی بزنیم.

دنیا جهان‌بخت و روسری‌ای که خفه نکرد!

دنیا جهان‌بخت را می‌شناسید؟ همان فردی که با خال‌کوبی نام ساسی مانکن روی بدنش و انتشار ویدئوی خفه‌کردن خودش با روسری معروف شد و به مرور زمان، با استفاده از تحریک حس کنجکاوی کاربرهای اینستاگرام، خبرهای جنجالی دیگری را وایرال کرد؛ از رابطه با مهرداد جم گرفته تا خبر حاملگی و فرزندی که معلوم نیست راست باشد یا دروغ. او حالا با ۱۱میلیون فالوئر که احتمالاً درصد زیادی از آن‌ها فیک هستند، با کمک یک سایت شرط‌بندی درآمد‌زایی می‌کند.

پویان مختاری، خواننده‌ای که کاش نخواند!

پویان مختاری هم یکی از آن شاخ‌های مجازی است که به خوانندگی نه نگفته و سعی می‌کند تا به همه نشان دهد بدون داشتن حتی کمترین نشانه‌ای از یک صدای خوب هم می‌توان خواننده شد. او که با ایجاد حواشی بسیار و همکاری‌ دوستانی مثل امیر تتلو و ریحانه پارسا شهرتی بیش از پیش پیدا کرده است، در حال حاضر با داشتن سایت شرط‌بندی، درآمد هنگفتی به دست آورده است. سایتی که نتیجه‌ای جز باخت و خالی‌شدن حساب بانکی برای کاربرانش ندارد.

سحر تبر و هنر ادیت عکس‌!

سحر تبر را می‌شناسید؟ همان دختری که با ادیت ناشیانۀ عکس‌هایش سعی داشت شبیه عروس مردگان شود؟! همین ادیت‌ها و بزرگنمایی‌های اغراق‌آمیز در آن‌ها باعث معروف‌شدن او شد. متأسفانه یا خوشبختانه عمر فعالیت کاری این شاخ مجازی به درازا نکشید و درنهایت تحت پیگیرد قانونی قرار گرفت. اتفاقی که می‌تواند در آیندۀ او تأثیر زیادی داشته باشد.

شاخ‌شدن در دنیای مجازی، کم‌هزینه یا پرخرج؟

شاید فکر کنید شاخ‌شدن در اینستاگرام خرج زیادی ندارد و چاره‌اش دندان‌های لمینتی، بدن ورزشکاری و عکاسی حرفه‌ای است! درست است که برای شاخ مجازی شدن نیاز به رزومه یا تحصیلات خاصی نداریم، اما پخش‌شدن خبرهای جنجالی و ویدئوهای عجیب و غریب، یک تیم مارکتینگ هوشمند و خلاق می‌خواهد. ضمناً خرج‌کردن از خود و شخصیت خود هزینۀ کمی در این روزها به حساب نمی‌آید. خود شما در حال حاضر در ازای چه مقدار پول حاضرید مضحکۀ کاربران اینستاگرام شوید و سعی کنید خودتان را جلوی دوربین خفه کنید؟!

شاخ مجازی سلبریتی نیست!

برخی از افراد، شاخ‌ مجازی را با عنوان سلبریتی می‌شناسند. اما سلبریتی در واژه‌نامۀ ویکی‌پدیا این‌طور معنی شده است:

فردی مشهور در حوزۀ سرگرمی، بازیگری و خوانندگی که کاملاً شناخته‌شده باشد و مورد توجه عمومی و یا توجه افراد دیگر قرار گیرد.

درواقع، سلبریتی‌ها بازیگران، ورزش‌کاران، خوانندگان و افرادی هستند که در حوزۀ سرگرمی فعالیت می‌کنند و طرف‌دارانشان برای دنبال‌کردن زندگی شخصی آن‌ها در دنیای مجازی همراهی‌شان می‌کنند. پس یک تفاوت بزرگ بین سلبریتی و شاخ مجازی وجود دارد: هنر!

هنری که شاخ مجازی با نداشتنش به سمت جنجال‌پراکنی و جلب توجه کشیده می‌شود. شاخ مجازی بی‌پرده حرف می‌زند، ابایی از سانسورشدن یا ممنوع‌الکاری ندارد، هیچ انتقادی را بدون پاسخ رها نمی‌کند و از به‌نمایش‌گذاشتن شخصی‌ترین مسائل در زندگی خود واهمه‌ای ندارد.

شاخ مجازی در اینستاگرام با تولید محتوای غیراخلاقی و غیرعرف تفاوت‌های فاحشی با یک سلبریتی دارد. شاخ‌های مجازی در خارج از کشور نیز روزانه تکثیر می‌شوند. این افراد احتمالاً زیر نظر یک تیم مارکتینگ حرفه‌ای فعالیت می‌کنند. تیمی که به آن‌ها می‌گوید چه نام مستعاری برای خود انتخاب کنند، چه نوع ویدئویی منتشر کنند، چه دعوای زرگری‌ای راه بیندازند و روی چه موج‌هایی سوار شوند. به چه قیمتی؟ افزایش درآمد!

۲/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.