بیانیۀ مطبوعاتی (Press release) چیست؟

کاربرد بیانیۀ مطبوعاتی در بازاریابی دیجیتال و سئو

اگر تابه‌حال اطلاعیه یا خبری را از یک کسب‌وکار دیده‌اید که با اهداف مختلفی ازجمله معرفی یک محصول، رویداد، تغییرات یا… منتشر شده است، لازم است بدانید که این اطلاعیه یک بیانیۀ مطبوعاتی یا Press Release است. بیانیۀ مطبوعاتی یکی از مؤثرترین ابزارهایی است که شرکت‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود و در راستای اعلام مطلبی که ارزش خبری دارد، از آن استفاده می‌کنند. تمام هدف یک بیانیۀ مطبوعاتی، پوشش خبری و جلب توجه مخاطبان هدف است.

برخی ادعا می‌کنند که بیانیۀ مطبوعاتی دیگر کاربردی ندارد و یک عنصر مرده است. آن‌ها عقیده دارند که این ابزار، کسل‌کننده، یا بسیار تبلیغات‌محور است. اما آیا همیشه این‌طور است؟ قبل از اینکه برخی از این باورها را زیر سؤال ببریم، می‌خواهیم با مفهوم بیانیۀ مطبوعاتی و کاری که واقعاً انجام می‌دهد، بیشتر آشنا شویم؛ پس تا انتهای این مطلب از وی‌پدیا همراه ما باشید. همچنین برای درک بهتر تفاوت بیانیۀ مطبوعاتی با روابط عمومی می‌توانید این مطلب را بخوانید.

بیانیۀ مطبوعاتی چیست و چه کاربردی دارد؟

بیانیۀ مطبوعاتی یک ابزار ارتباطی است برای اعلام مطلبی به عموم مردم است که برای روزنامه‌نگاران یا ناشران رسانه ارسال می‌شود. بیانیه‌های مطبوعاتی، معمولاً توسط کارمندان مطبوعاتی که در صنعت ارتباطات یا روابط عمومی (PR) کار می‌کنند، نوشته می‌شوند. این بیانه‌ها کوتاه‌تر از اخبار هستند و اغلب نیم‌صفحه یا حدود ۱۲۰ کلمه را شامل می‌شوند.

بیانیۀ مطبوعاتی چگونه نوشته می‌شود؟ + ۳ نکتۀ اساسی

برای نوشتن یک بیانیۀ مطبوعاتی باکیفیت و مناسب، مهم است که ۳ نکتۀ زیر را در نظر داشته باشید:

  1. سؤالات اساسی را پوشش دهید: هنگام نوشتن یک بیانیۀ مطبوعاتی، مهم است که با سؤالات اساسی شروع کنید؛ ازجمله اینکه چه کسی چه کاری را انجام داده است، چه زمانی و کجا اتفاق افتاده است، با چه هدفی بوده است و… . حفظ این فرم، قضاوت دربارۀ ارزش خبری‌بودن یا نبودن مطالب را آسان‌تر می‌کند. اگر این‌طور نباشد، بیانیۀ شما بدون هیچ‌گونه توجه رسانه‌ای، در فضای وب گم می‌شود.
  2. به افراد مناسب انتقال دهید: بخش مهم پوشش‌دهی خبر، هدایت آن به گروه مناسبی از افراد است. تحقیقات دربارۀ این موضوع نشان می‌دهد که ۶۷% از روزنامه‌نگاران ادعا می‌کنند که مطالب نامربوطی را دریافت می‌کنند که در حوزۀ کار یا علاقۀ آن‌ها نیست. بنابراین، اگر روزنامه‌نگاری درزمینۀ فناوری تخصص دارد، نباید خبری دربارۀ خط جدیدی از لوازم آرایشی برای او ارسال شود؛ قطعاً او حتی زحمت خواندن آن خبر را به خود نخواهد داد.
  3. ساده و کوتاه باشد: روزنامه‌نگاران همیشه مشغول کار هستند و اگر مجبور به خواندن و ویرایش متنی شوند که خیلی طولانی است، ممکن است قبل از شروع کار، از انجام آن دست بکشند. بیانیه‌ها باید واضح و ساده باشند، بدون اینکه دربارۀ موضوع بحث کنند. نسخه‌ای که به‌شکل یک مقالۀ تمام‌شده نوشته شده باشد، شانس بیشتری برای توزیع گسترده و دست‌به‌دست‌شدن دارد.

کاربرد بیانیۀ مطبوعاتی در سئو و بازاریابی دیجیتال چیست؟

دفعۀ بعد که کسی از شما می‌پرسد «بیانیۀ مطبوعاتی چیست؟»، به یاد داشته باشید که بیانیۀ مطبوعاتی فقط برای دریافت اخبار و مطبوعات ساخته نشده است؛ این ابزار، نقش مهمی در سئو و بازاریابی دیجیتال نیز دارد. بسیاری از مردم با بیانیه‌های مطبوعاتی آشنایی دارند، اما معمولاً آن‌ها را به‌عنوان یک ابزار تبلیغات و بازاریابی که برای سئو مفید است نمی‌شناسند.

بیانیه‌های مطبوعاتی می‌توانند ترافیک ارگانیک را به سایت شما هدایت کنند و همچنین می‌توانند به شما کمک کنند که محتوای مؤثری تولید کنید که مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. ایجاد و توزیع بیانیه‌های مطبوعاتی، یک استراتژی بازاریابی دیجیتال مؤثر برای انتقال پیام برند و هویت آنلاین آن است.

شرکت‌ها معمولاً برای اعلام راه‌اندازی محصول یا شرایطی که بر یک کسب‌وکار تأثیر مثبت می‌گذارد، بیانیه‌های مطبوعاتی منتشر می‌کنند. یک بیانیۀ مطبوعاتی خوب، خوانندگان را با اطلاعات مفید علاقه‌مند می‌کند و اگر یک شرکت یا سازمان آن را به‌درستی تولید کند، یک رسانه ممکن است آن را انتخاب کند.

در یک بیان کلی، بیانیۀ مطبوعاتی در بازاریابی زمانی اتفاق می‌افتد که یک برند تجاری، خلاصه‌ای از محتوایی را که در تلاش برای تبلیغ آن است منتشر می‌کند، به امید اینکه سازمان‌های خبری بخواهند مطلبی در‌این‌باره، در نشریات خود منتشر کنند.

کلام آخر

بیانیۀ مطبوعاتی نمرده است، فقط باید به‌درستی مورد استفاده قرار بگیرد. اگر از این بیانیه‌ها به شیوه‌ای اصولی و صحیح استفاده شود، نه‌تنها در دنیای مطبوعات، بلکه برای سایر کسب‌وکارها هم نتایج مطلوبی در پی خواهد داشت.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.