گیگا کیست و چرا به «نخوندم» شهرت دارد؟

یک شخصیت واقعی یا یک اینفلوئنسر مجازی؟

5,677

«نخوندم، نشنیدم، نرفتم، ندیدم، اهمیت نمی‌دم، لایک نکنید و…»؛ این‌ها هشتگ‌ها و عباراتی هستند که همراه با میم نخوندم یا گیگاچاد در شبکه‌های اجتماعی ردوبدل می‌شوند. گیگا کیست؟ چرا مورد علاقۀ مردم قرار گرفته است؟ در این مطلب از وی‌پدیا از این شخصیت و داستان او که شبیه قصه‌های باورنکردنی است، صحبت خواهیم کرد.

گیگا کیست؟

ارنست خالیمو (Ernest Khalimov)، بدن‌ساز و مدل تناسب اندام روسی است که اولین بار در سال ۲۰۱۶ و در پروژۀ Sleek’N’Tears دیده شد. در این پروژه، عکاسی به ‌نام کریستا سادملیس (Krista Sudmalis)، هنر عکاسی نود را با مدل‌های مختلف به تصویر کشید. در بین این مدل‌ها، عکس‌های ارنست از توجه زیادی در بین مردم برخوردار شدند. او یک خالکوبی با طرح‌نوشتۀ گیگاچاد (GigaChad) روی بدن خود داشت و به همین ‌نام هم لقب گرفت.

دربارۀ گیگا و اصل وجودی شخصیت او شک و شبهه‌های زیادی وجود دارد. ارنست را متولد ۱۹۶۹ و ۵۳ساله می‌دانند؛ چون صفحۀ اینستاگرامی با نام کاربری Berlin.1969 دارد. اطلاعات در دسترس دیگر او هم به همین ‌شکل براساس حدس و فرضیه هستند. گیگا، غیر از اینستاگرام، در هیچ‌یک از رسانه‌های دیگر حضور ندارد و به‌جز یک ویدئوی چند‌ثانیه‌ای، هیچ فیلمی از او در فضای اینترنت موجود نیست. او از پذیرفتن اسپانسر و تبلیغات حضوری خودداری می‌کند. این در حالی ‌است که اغلب اینفلوئنسرها و ورزشکاران به ‌دنبال چنین‌ شرایطی هستند.

از طرفی، این مرد، بیش ‌از حد جذاب و کامل به نظر می‌رسد؛ زاویۀ خاص فک، زیبایی چهره، قد بلند و عضلات ماهیچه‌ای. با این‌ حساب، پربیراه نیست که عده‌ای او را یک شخصیت غیراقعی و مجازی قلمداد کنند. آن‌ها فکر می‌کنند که کریستا، خود این شخصیت مجازی را ساخته است و تصاویر و ویدئوی موجود از او، حاصل دست فتوشاپ و جلوه‌های ویژه هستند؛ البته هنوز مدرک محکمی در رد یا تأیید این گمانه‌زنی‌ها وجود ندارد.

گیگا-نخوندم-نشنیدم-نرفتم-ندیدمچرا گیگا در ایران به نخوندم معروف شد؟

گیگاچاد از همان زمانی که مورد توجه قرار گرفت، صفحۀ اینستاگرامی ساخت و در آن تصاویری از خود را منتشر می‌کرد. کامنت‌های او همیشه بسته بودند، اما از آوریل ۲۰۲۱ بود که اجازه داد مردم زیر پست‌های او نظرات خود را درج کنند. او در کپشن پست‌های آزاد خود این‌طور نوشت که کامنت‌ها را نخوانده‌ام یا به کامنت‌ها جواب نمی‌دهم؛ چون آدم اجتماعی‌ای نیستم.

این کپشن‌ها، موجی از بازخوردهای مردمی را در پی داشت؛ اهمیت نمی‌دهم، نخوندم، نشنیدم و ندیدم از جملاتی هستند که در پای این پست‌های او دیده می‌شوند. میمرهای ایرانی هم بیکار ننشستند و در حال حاضر میم‌های زیادی از او با نوشته‌های مختلف و با همین ‌سبک در فضای دیجیتال منتشر می‌شوند.

استیکر کاکاسنگی و گیگا چه ارتباطی با هم دارند؟

کاربران فضای دیجیتال برای اشاره به گیگا از استیکرهای کاکاسنگی یا موآی استفاده می‌کنند. موآی‌ها مجسمه‌های سنگی غول‌پیکری هستند که در جزیرۀ ایستر شیلی (Isla de Pascua) وجود دارند و نماد فرهنگی آن به ‌حساب می‌آیند. این مجسمه‌ها در خشکی چهره و زاویۀ فک شباهت زیادی به گیگاچاد دارند و به همین‌ دلیل مردم، استیکرهایشان را برای یادکردن از نخوندم به کار می‌برند.

اولین ‌بار که صحبت از اینفلوئنسرهای مجازی (Virtual) و ربات‌ شد، همه متعجب بودند. اما امروزه مسئله‌ای پذیرفته‌شده به نظر می‌رسد و الان برخی اینفلوئنسرهای دیجیتالی مثل Lilmiquela را می‌بینیم که با هزاران فالوئر خود تعامل خوبی برقرار کرده‌اند. آیا درنهایت باید «نخوندم» را هم از این جامعه بدانیم؟

میم خام گیگا
برای دیدن سایز کامل تصویر روی آن کلیک کنید.
۴.۴/۵ | (۱۴ امتیاز) به این مطلب امتیاز بده!
شاید برات جالب باشه:
9 نظرات
 1. گیگا می گوید

  این مطلب رو نخوندم🗿

 2. نمردم می گوید

  واقعا از کجا پیدا کردین من نمی‌دونستم مشخصاتش🤣🗿

 3. گودرت می گوید

  نخوندم🗿

 4. گیگا بایت می گوید

  مقاله جالبی بود🗿

 5. امیرمحمد می گوید

  خوب بود الان کامل قضیه رو فهمیدم

 6. 🗿 می گوید

  خوندم

 7. ممد دانا می گوید

  مطلب تو نخوندم🗿

 8. Liluziy می گوید

  خسته نباشی متن آخرت راجب نوشتن خیلی حس خوبی و بم داد ممنون

 9. 🗿 می گوید

  نخوندم

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.