مارکتینگ اتومیشن چیست؟ صفر تا صد اتوماسیون بازاریابی

چرا اتوماسیون بازاریابی اهمیت دارد؟

وقتی به چالش‌های رایجی که کسب‌وکارها با آن‌ها مواجه هستند نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که ایجاد لید و درگیرنگه‌داشتن مشتریان در طول سفر آن‌ها، همچنان در اولویت قرار دارد. همگام با این اهداف، کسب‌وکارها با انفجار داده‌های جمع‌آوری‌شده مواجه می‌شوند که برای استفاده از آن‌ها با چالش‌هایی روبه‌رو هستند. نرم‌افزار مارکتینگ اتومیشن یا اتوماسیون بازاریابی می‌تواند با ساده‌سازی فرایند استفاده از داده‌ها، به شیوه‌ای به ما کمک کند تا بتوانیم بر این چالش‌ها غلبه کنیم. در این مطلب از وی‌پدیا به شناخت بیشتر مارکتینگ اتومیشن و راه‌های استفاده از آن می‌پردازیم.

فهرست مطالب

مارکتینگ اتومیشن چیست؟

مارکتینگ اتومیشن فرایند استفاده از فناوری برای ساده‌سازی تلاش‌های بازاریابی و مؤثرتر‌کردن آن‌هاست. این شیوه به شرکت‌ها کمک می‌کند تا مؤثرترین فرایندها را برای هر مرحله از قیف بازاریابی خود، براساس داده‌های مربوط به یک لید و نحوۀ تعامل آن‌ها با کسب‌وکار ایجاد کنند.

از طریق ردیابی و تجزیه‌و‌تحلیل رفتار کاربران توسط نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی، تیم‌ها می‌توانند تجربۀ سفری یکپارچه را برای مشتری ایجاد کنند. استفاده از این اتوماسیون می‌تواند کارایی قیف فروش را بهبود ببخشد و با کمک ترکیبی از تکنیک‌های دیگر دیجیتال مارکتینگ، به‌سرعت به پایگاه وسیعی تبدیل شود که سرنخ‌ها را به مشتریان راضی تبدیل می‌کند.

استراتژی‌های مارکتینگ اتومیشن باید در طول چرخۀ حیات مشتری به‌ کار گرفته شود. وقتی اتوماسیون بازاریابی به‌طور فکر‌شده استفاده شود، زمینۀ مناسبی برای شکل‌گیری روابط سالم و طولانی‌مدت با مشتریان ایجاد می‌شود.

۳ بخش اصلی مارکتینگ اتومیشن

مارکتینگ اتومیشن بیشتر بر ۳ بخش زیر تمرکز دارد:

۱) شخصی‌سازی و بازاریابی ایمیلی هدفمند

نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی، اطلاعات مشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که محتوای مرتبط با هر مشتری را براساس اینکه چه کسی است و چگونه با شرکت شما ارتباط برقرار می‌کند، هدف قرار دهید. این کار تضمین می‌کند که همیشه برای هر لید، محتوایی ارسال ‌شود که به او کمک کند تا بر موانع خود برای خرید غلبه کند. همچنین، از ارسال کمپین‌های ایمیلی انبوه و بی‌اثر به کل لیست مخاطبانتان جلوگیری می‌کند.

۲) شناسایی لید‌های مناسب

این نرم‌افزار امکانات مختلفی را برای جمع‌آوری لیدهای مناسب در اختیارتان قرار می‌دهد. برای مثال، به مشتریانتان این اجازه را می‌دهد که بر‌اساس خرید محصولات شما، امتیاز کسب کنند. شما برای هر اقدامی که یک لید انجام می‌دهد، امتیاز تعیین می‌کنید و وقتی او به مجموع امتیازات ازپیش‌تعریف‌شده رسید، امتیاز را برای پیگیری به تیم فروش خود می‌دهید. به این ترتیب می‌توانید لیدهای مناسب خود را پیدا کنید.

۳) تقسیم‌بندی پایگاه مشتری

پلتفرم‌های مارکتینگ اتومیشن به شما کمک می‌کنند پایگاه مشتریان خود را تقسیم‌بندی کنید و گروه‌های مختلف را با مرتبط‌ترین استراتژی بازاریابی هدف قرار دهید. با تقسیم‌بندی مشتریان بر‌اساس موقعیت مکانی، صفحاتی که بازدید می‌کنند یا ترجیحات خرید آن‌ها، می‌توانید تجربۀ مشتری بهتر و روابط قوی‌تری با مشتری خود ایجاد کنید. برای آشنایی با چگونگی ایجاد استراتژی‌های بازاریابی، پیشنهاد می‌کنم مطلب ۷ مرحله برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی کامل را بخوانید.

اتوماسیون بازاریابی
برای دیدن سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید.

۶ مزیت مهم استفاده از مارکتینگ اتومیشن

با خودکار‌کردن برخی از کارهای دستی و تکراری، عملکرد بازاریابی در یک کسب‌وکار، تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند. همچنین، می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا کمپین‌های هدفمندتر و قابل اندازه‌گیری‌ راه‌اندازی کنند. زمانی که مارکتینگ اتومیشن به‌خوبی انجام شود، ۶ مزیت مهم برای کسب‌و‌کار شما خواهد داشت:

۱) رصد اطلاعات مشتریان

هر‌یک از اقدامات مشتریان بالقوۀ شما، یک دادۀ اضافه برای استراتژی بازاریابی شماست و به شما می‌گوید که مشتریان به‌ دنبال چه چیزی هستند. با اینکه این اطلاعات می‌توانند بسیار مفید باشند، ردیابی دستی و انسانی این رفتارها غیرممکن است. این در حالی است که با کمک نرم‌افزار مارکتینگ اتومیشن، کسب‌وکارها می‌توانند از این دیتاها برای درک بهتر نیازهای مشتریان خود و ارائۀ محتوای مناسب در زمان مناسب استفاده کنند.

این چرخه به سوق‌‌دادن مشتریان بالقوه به‌سمت محتوای مفید کمک می‌کند، اما به همین‌جا ختم نمی‌شود. کسب‌و‌کارها می‌توانند به‌شیوه‌ای شخصی‌سازی‌شده مشتریان خود را جذب کنند و این کار به شکل‌گیری مشتریان وفادار و قدیمی منجر می‌شود که درنهایت شما را به دوستان و خانوادۀ خود معرفی می‌کنند. در‌این‌باره پیشنهاد می‌کنم محتوای تبلیغات دهان به دهان (Word Of Mouth) چیست؟ را بخوانید.

۲) ساده‌سازی فرایندها

با کمک مارکتینگ اتومیشن می‌توانید فرایندهایی بسازید که در شرایط مختلف قابل استفاده باشند، تا بتوانید تلاش‌های مشتری را در هر مرحله از سفرش کاهش دهید. با کمک اتوماسیون بازاریابی مؤثر، نیازی به انجام کارهای پیچیده نیست؛ زیرا همه‌چیز به‌طور خودکار ذخیره می‌شود و شما می‌توانید کارها را در صورت نیاز اولویت‌بندی کنید.

۳) آزادشدن زمان برای تمرکز بر سایر استراتژی‌ها

بازاریابان دائماً تحت فشار هستند تا ایده‌ها و کمپین‌هایی را ارائه کنند که توجه مشتریان را جلب کرده و آن‌ها را به نتیجۀ دلخواهشان برسانند. نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی به آن‌ها کمک می‌کند تا زمان بیشتری برای تفکر خلاق و استراتژی‌های بزرگ‌تر داشته باشند.

۴) شکل‌گیری تصویری دقیق‌تر از مشتریان بالقوه

اتوماسیون بازاریابی می‌تواند نسبت به روش‌های دستی، تصویری غنی‌تر و دقیق‌تر از رفتار مشتریان بالقوه ارائه دهد. با ردیابی اینگیجمنت کاربران با محتواها، پیام، تبلیغات و ایمیل، تیم‌های بازاریابی می‌توانند درک بهتری از محل حضور مشتری در قیف فروش و بازاریابی به دست آورند و متوجه شوند که کدام کانال‌ها و تاکتیک‌ها در سفر مشتری بهترین عملکرد را داشته‌اند، و درنهایت این آموخته‌ها را در آینده به کار ببرند.

۵) تولید محتوای مرتبط‌تر

برای هدف‌گیری‌ محتواهای خود از پرسونای خریدار استفاده کنید تا فقط اطلاعات مورد نیاز هرکدام را ارسال کنید. مشتریان زمان کمی دارند و این اتوماسیون با استفاده از داده‌هایی که از قبل جمع‌آوری شده‌اند، برای تعیین مرتبط‌ترین محتوا در زمان مناسب، به کاهش اتلاف انرژی و زمان کمک می‌کند.

۶) ارائۀ پاسخ‌های بهتر و سریع‌تر

اتوماسیون بازاریابی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا وظایف را اولویت‌بندی و سرنخ‌ها را مدیریت کنند؛ بنابراین سؤالات دریافتی به‌سرعت پاسخ داده می‌شوند. همچنین، با داده‌های رفتاری ذخیره‌شده در CRM شما، اعضای تیم این اختیار را دارند که بدون نیاز به جست‌وجوی اطلاعات اولیه، کمک‌های مرتبط‌تری را به مشتریان ارائه کنند. تاریخچۀ رفتاری مشتریان خود را بدانید و پاسخ‌های خودکار را براساس خریدهای قبلی یا ارائۀ ارزش افزوده ارائه دهید.

۶ مرحلۀ طلایی برای موفقیت در استراژی‌های بازاریابی با کمک مارکتینگ اتومیشن

چطور می‌توان از مارکتینگ اتومیشن بیشتری بهره را برد؟

کسب‌و‌کار شما می‌تواند از اتوماسیون بازاریابی سود بسیار زیادی ببرد. از طریق روش‌های زیر کسب و کار شما می‌تواند بیشترین بهره را از مارکتینگ اتومیشن داشته باشد:

۱) از قابلیت‌های کامل پلتفرم مارکتینگ اتومیشن خود استفاده کنید.

شرکت‌های معروف و مختلف در سراسر دنیا پلتفرم‌هایی بسیار قوی درزمینۀ مارکتینگ اتومیشن ایجاد کرده‌اند. بسیاری از مجموعه‌ابزارها در بین پلتفرم‌های مختلف مشترک هستند، اما هر‌کدام تفاوت‌های ظریف و قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد خود را دارند. هر پلتفرمی را که انتخاب می‌کنید، بهتر است بیشترین زمان و انرژی را صرف یادگیری آن کنید تا بتوانید بیشترین بهره را از قابلیت‌های آن ببرید.

همۀ ابزارهای اصلی مارکتینگ اتومیشن به شما این امکان را می‌دهند که از داده‌های آن‌ها تغذیه کنید تا بتوانید از آن‌ها برای عملیات هوشمندتر و کمپین‌های ایمیلی خود استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنم مطلب چطور کمپین‌های بازاریابی ایمیلی را رصد کنیم و بهبود ببخشیم؟ را در این خصوص بخوانید.

۲) چرخۀ حیات را ترسیم کنید

رویکردهای متفاوتی برای راه‌اندازی کمپین‌های اتوماسیون وجود دارد. یکی از بهترین آن‌ها زمانی است که تمرکز اصلی شما روی چرخۀ حیات اصلی است و در‌عین‌حال به‌ دنبال فرصت‌هایی برای استفاده از داده‌ها و زمینه برای افزایش تبدیل هستید.

فرض کنید شما یک کتاب الکترونیکی رایگان دربارۀ بازاریابی رسانه‌های اجتماعی دارید که لیدها می‌توانند با واردکردن ایمیل خود، آن‌ را دانلود کنند. هنگامی که یک بازدیدکننده با دانلود کتاب الکترونیکی به یک لید تبدیل می‌شود، شما می‌خواهید او را به جریان خاص مربوط به کمپین کتاب الکترونیکی خود سوق دهید. هنگامی که سرنخ تمام جریان را طی کرد، به جریان دوم، یعنی جریان چرخۀ پیش‌فروش هدایت می‌شود.

جریان پیش‌فروش می‌تواند شامل ده‌ها یا تعداد بیشتری ایمیل باشد و چندین ماه طول بکشد. گاهی‌اوقات یک سرنخ، مستقیماً از جریان خاص کمپین خود به جریان چرخۀ فروش منتقل می‌شود که بهترین سناریو برای بازاریابی است؛ زیرا این شرایط معمولاً نشان می‌دهد که سرنخ، به بررسی گزینۀ خرید علاقه‌مند است.

هنگامی که جریان‌های اصلی را ایجاد کردید، می‌توانید شروع به بررسی گزینه‌های دیگری کنید که نسبت به جریان خاص کمپین، شانس بسیار بیشتری برای هل‌دادن لید به پایین‌ترین قسمت از قیف بازاریابی خواهند داشت. به این چرخه‌ای که طی می‌شود، چرخۀ حیات کمپین‌ها گفته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با قیف بازاریابی، مطلب راهنمای قیف بازاریابی برای مبتدیان را بخوانید.

۳) با هر ایمیل مانند یک خبرنامه رفتار کنید

هنگامی که ده‌ها ایمیل را به‌عنوان بخشی از جریان‌های مارکتینگ اتومیشن خود ایجاد می‌کنید، باید با هر ایمیل مانند خبرنامه‌ای رفتار کنید که به کل پایگاه کاربران شما ارسال می‌شود.

هر ایمیل باید یک گزینۀ خرید داشته باشد، یک کپی خوب در آن نوشته شده باشد و یک راه تماس تلفنی یا دسترسی به سایت برای اقدام واضح داشته باشد. در درازمدت، ده‌ها هزار نفر ممکن است این ایمیل‌ها را دریافت کنند؛ بنابراین زمانی را صرف کنید تا مطمئن شوید که هر ایمیل به‌صورت حرفه‌ای ساخته شده است. بهتر است از اطرافیان خود دربارۀ وضعیت ایمیل‌هایتان، اینکه آیا مشکلی دارند یا مثلاً نیازی را برطرف نمی‌کنند، سؤال بپرسید و نظر آن‌ها را بخواهید.

۴) کار تیمی را فراموش نکنید

اگر اتوماسیون بازاریابی خود را به‌درستی انجام دهید، باید بسیاری از زمینه‌های دیگر بازاریابی را به یکدیگر متصل کنید؛ زمینه‌هایی مانند برندسازی، تولید محتوا، بازاریابی محصول و…؛ همۀ این‌ موارد را باید هنگام ایجاد استراتژی و جریان‌های اتوماسیون بازاریابی خود در نظر بگیرید.

اتوماسیون بازاریابی یک کار تیمی است و همۀ اعضای تیم بازاریابی باید در این فرایند مشارکت داشته باشند. هنگامی که استراتژی کلی را ترسیم کردید، مدیر اتوماسیون بازاریابی باید جلسات منظمی با مدیران بازاریابی داشته باشد تا مطمئن شود همۀ افراد، درگیر و همسو هستند. هر کمپین بازاریابی باید به مدیر مارکتینگ اتومیشن اطلاع داده شود تا زمانی که جریان‌های اتوماسیون جدید راه‌اندازی می‌شوند، تضادی وجود نداشته باشد.

اگر از CRM در استراتژی‌های اتوماسیون خود استفاده نکنید، امکان کارکرد مؤثر تیم‌های بازاریابی و فروش وجود ندارد. اگر هماهنگی و ارتباط بین دو سیستم CRM و اتوماسیون بازاریابی وجود نداشته باشد، تیم‌ها هماهنگ نخواهند بود و ازاین‌رو، شکل‌گیری مشتریان جدید و پرورش آن‌ها با وقفه روبه‌رو خواهد شد.

قبل و بعد از اتوماسیون بازاریابی۵) A/Bتست را به‌طور مداوم انجام دهید

هنگامی که جریان اصلی را اجرا کردید و از نتایج اولیه راضی بودید، زمان شروع بهینه‌سازی است. هر پلتفرم اتوماسیون بازاریابی از A/Bتست به هر شکلی پشتیبانی می‌کند. شما باید با تعیین اهداف فصلی برای بهینه‌سازی نرخ تبدیل جریان‌های خاص از طریق A/Bتست، از این قابلیت بهره ببرید.

۶) مشتری خود را بشناسید

مهم است که تفاوت بین یک مشتری، یک فرصت و یک بازدیدکنندۀ معمولی سایت خود را بدانید و با همۀ آن‌ها متفاوت رفتار کنید. اتوماسیون بازاریابی این پتانسیل را دارد که چهارچوب مناسبی را برای تعیین زمان مناسب برای فراخوان به اقدام سرنخ ایجاد کند. ابزار اتوماسیون زنگ را برای مسئولان فروش شما به صدا درمی‌آورد تا در زمان مناسب مداخله کنند.

۷) کاربران خود را در هر کانال رصد کنید

اتوماسیون به شناسایی فعالیت‌های هر سرنخ در ‌سایت، پیگیری تعامل آن‌ها با کمپین‌های ایمیلی، تجزیه‌و‌تحلیل تعامل آن‌ها با برند و زمانی که در سایت صرف می‌کنند، کمک می‌کند. مهم است که هر تعاملی را که مشتری بالقوۀ شما با کسب‌وکار شما دارد، ردیابی کنید. مهم نیست چه کانالی دارید؛ این کار به افزایش فروش کمک می‌کند؛ زیرا محتوای مرتبط، بهترین راه برای درگیرنگه‌داشتن مشتری با برند شماست.

۸) سایت خود را شخصی‌سازی کنید

یک سایت شخصی‌سازی‌شده نرخ تبدیل شما را افزایش می‌دهد و تأثیر بسیار بهتری ایجاد می‌کند. داده‌های سرنخ و مشتری (اینکه چه کسی هستند، کجا کار می‌کنند، رفتار آنلاین آن‌ها و…) معمولاً برای شخصی‌سازی صفحات فرود و سایر صفحات سایت که توسط هر سرنخ مشاهده می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کمک مارکتینگ اتومیشن، شما می‌توانید صفحات سایت خود را برای تجربۀ مشتری‌های خود شخصی‌سازی کنید.

۹) از ایمیل‌های فعال استفاده کنید

هنگامی که یک سرنخ با شرکت شما تعامل برقرار می‌کند، مهم است که با ادامه‌دادن این تعاملات، در ذهن او باقی بمانید. راه‌اندازی ایمیل‌های اتوماسیون‌شده به تبدیل سرنخ‌ها به مشتریان کمک می‌کند. برای مثال، اگر یک مشتری احتمالی‌ از یک صفحۀ فروش بازدید کند، اغلب یک ایمیل طراحی‌شده برای مشتریان علاقه‌مند ارسال می‌شود.

کسب‌و‌کارها ایمیل‌ را برای ارتباط با مشتریان خود ترجیح می‌دهند. این کار نه‌تنها احتمال ایجاد یک رابطۀ کارآمد را افزایش می‌دهد، بلکه از طریق قیف فروش و بازاریابی، سرنخ‌ها را نیز هدایت می‌کند. پیشنهاد می‌کنم که در‌این‌باره مطلب بازاریابی ایمیلی چگونه می‌تواند سرنخ‌ها را به فروش تبدیل کند؟ را بخوانید.

۱۰) نتایج و ROI خود را بررسی کنید

بازاریابان باید نرخ بازگشت سرمایه ROI هر برنامه و کمپینی را که اجرا می‌کنند، ردیابی کنند تا مطمئن شوند آیا نتایج ملموسی وجود دارد یا خیر. با ردیابی نتایج، متوجه می‌شوید که کدام برنامه‌ها و کمپین‌ها ساده‌ترین نتایج را برای بازگشت سرمایه و افزایش درآمد دارند؛ به این ترتیب، به اجرای آن برنامه‌ها ادامه دهید و برنامه‌هایی را که نتایج مناسبی به‌ دنبال ندارند، لغو کنید.

یک پلتفرم جامع اتوماسیون بازاریابی، نه‌تنها فرصت‌های بیشتری را در اختیار تیم بازاریابی قرار می‌دهد، بلکه به شناسایی سرنخ‌های بیشتر و کارآمدتر و درنهایت فروش بیشتر کمک می‌کند.

۱۱) با سرنخ‌های قدیمی ارتباط بگیرید

اتوماسیون فقط پرورش سرنخ‌های جدید و هدایت آن‌ها از طریق قیف فروش نیست. شما باید دوباره با سرنخ‌های قدیمی که زمانی در پلتفرم شما فعال بودند تعامل داشته باشید که به این کار حفظ مشتری گفته می‌شود. این سرنخ‌ها به محصول یا خدمات شما علاقه‌مند بوده‌اند و احتمالاً چند خرید نیز انجام داده بودند. حالا بنا به دلایلی ممکن است ارتباطشان با شما کاهش پیدا کرده باشد. با محتوای پویا و جدید، دوباره با این کاربران ارتباط برقرار کنید و پیشنهادهای بهتری به آن‌ها ارائه کنید تا فروش خود را افزایش دهید.

۶ مرحلۀ طلایی برای موفقیت در استراژی‌های بازاریابی با کمک مارکتینگ اتومیشن

از راه‌های مختلفی می‌توان از اتوماسیون بازاریابی بهره برد و با کمک آن در استراتژی‌های بازاریابی موفق شد؛ فقط کافی است ۶ مرحلۀ زیر را دنبال کنید:

۱) فرایند فروش خود را بشناسید

نحوۀ استفاده از اتوماسیون بازاریابی به فرایند فروش شما بستگی دارد. شرکت‌هایی که چرخۀ فروش طولانی با تعاملات متعدد دارند، عموماً بیشترین سود را از اتوماسیون بازاریابی می‌برند؛ زیرا می‌توانند هر بخش از فرایند پیچیدۀ فروش را به شکل خودکار یا چرخه‌های کوتاه‌تر تبدیل کنند.

۲) مشتریان خود را بشناسید

اتوماسیون بازاریابی حول محور تنظیم قیف بازاریابی شما براساس نحوۀ تعامل مشتریان با شرکت شما می‌چرخد. برای انجام مؤثر این کار، باید درک خوبی از اینکه مشتریان شما چه کسانی هستند، از کسب‌و‌کار شما چه می‌خواهند و چه نقاط تماسی با محصول یا خدمات شما دارند، داشته باشید.

۳) یک استراتژی تعریف‌شده داشته باشید

شرکت‌هایی که با اتوماسیون بازاریابی موفق می‌شوند، مراحلی را که مشتریان می‌خواهند در هر مرحله از قیف فروش داشته باشند می‌دانند و می‌توانند مشتریان را به این مراحل هدایت کنند. قبل از اجرای استراتژی اتوماسیون بازاریابی خود، مطمئن شوید که می‌دانید مشتریانتان چه می‌خواهند.

۴) گزینه‌های مورد نیاز را آماده کنید

اتوماسیون بازاریابی مستلزم داشتن موادی است که مشتریان شما می‌توانند با آن‌ها تعامل داشته باشند؛ برای مثال، پست‌های بلاگ، ویدئو و کتاب‌های الکترونیکی. اگر از قبل این مواد را دارید، می‌توانید از آن‌ها در تکنیک‌های اتوماسیون بازاریابی خود استفاده کنید. در غیر این صورت، ابتدا باید تعدادی محتوای مناسب تولید کنید.

۵) همۀ اعضا را در جریان نگه دارید

استراتژی‌های اتوماسیون بازاریابی موفق، ورودی‌هایی را از تیم‌های سراسر سازمان شما دریافت می‌کنند. تیم‌های فروش باید دربارۀ نوع سرنخی که تبدیل می‌شود بدانند تا تیم بازاریابی بتواند از آن در سیستم امتیازدهی سرنخ خود استفاده کند. در همین حال، پشتیبانی مشتری می‌تواند پیشنهادهای بازاریابی را با بازخورد دربارۀ چالش‌هایی که مشتریان با آن‌ها روبه‌رو هستند، ارائه دهد.

۶) استراتژی خود را آزمایش کنید

زمانی که استراتژی بازاریابی خود را اجرا می‌کنید، کارتان تمام نشده است. اکنون باید استراتژی خود را تجزیه‌و‌تحلیل و آزمایش کنید تا مطمئن شوید که هر بخش از آن در سطح بهینه کار می‌کند. از داده‌های معیارهایی مانند نرخ کلیک، تبدیل‌ها، زمان حضور در صفحه و… استفاده کنید تا نقاط ضعف را کشف کنید. از A/Bتست برای کشف روش‌های مؤثرتر استفاده کنید.

چگونه اتوماسیون بازاریابی بر مشتریان شما تأثیر می‌گذارد؟

اتوماسیون بازاریابی فقط این نیست که چه کاری می‌تواند برای کسب‌و‌کار شما انجام دهد. همچنین، با برطرف‌کردن نقاط درد مشترکی که به ‌وجود آمده‌اند، برای مشتریان شما سودمند خواهد بود. مشتریان شما غرق در اطلاعاتی هستند که یافتن پاسخ‌های مورد نیاز آن‌ها را دشوار می‌کند. هنگامی که آن‌ها موفق می‌شوند با شرکت شما تماس بگیرند، اغلب در حین جابه‌جایی از تیمی به تیم دیگر، در بین کانال‌ها و پلتفرم‌ها، تجربۀ متفاوتی دارند. اتوماسیون بازاریابی می‌تواند این اصطکاک را با اتصال تیم‌ها و جمع‌آوری داده‌ها در قالب قابل استفاده و اولویت‌بندی‌شده، کاهش دهد.

مارکتینگ اتومیشن برای بازاریابی B2B

اتوماسیون بازاریابی به‌ دلیل چرخه‌های فروش طولانی‌تر، تصمیم‌گیری‌های پیچیده و تدارکات چند‌مرحله‌ای، برای بازارهای B2B بسیار مناسب است؛ زیرا می‌تواند هدف‌گیری و ردیابی کمپین‌ها و تعاملات را به‌صورت خودکار کند، به امتیازدهی منجر شود و تجربۀ مشتری را شخصی‌سازی کند.

مارکتینگ اتومیشن برای بازاریابی B2C

بازاریابی B2C شامل آشنایی مشتری با برند، محصولات یک کسب‌و‌کار و ارائۀ دلیل قانع‌کننده برای خرید است. اتوماسیون بازاریابی B2C هم از فرایند پرورش مشتری پشتیبانی می‌کند و هم فرایند فروش را خودکار می‌کند؛ زیرا سریع است و به حداقل دخالت یک تیم فروش نیاز داشته یا به هیچ‌گونه دخالتی نیاز ندارد.

در‌حالی‌که اتوماسیون بازاریابی B2B تماماً دربارۀ چرخه‌های فروش طولانی است، بازاریابی در محیطی که با مصرف‌کننده مواجه است تماماً دربارۀ متقاعد‌کردن خریداران بالقوه در یک بازۀ زمانی بسیار کوتاه‌تر است.

تفاوت بین CRM و اتوماسیون بازاریابی چیست؟

نقش‌ها و کارکردهای اتوماسیون بازاریابی و CRM همپوشانی دارند و یکدیگر را تکمیل می‌کنند. در بسیاری از کسب‌وکارها، این دو سیستم با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا مشخصات فردی را از تماس تا ختم‌شدن، به مشتری بالقوه حفظ کنند.

با یک رویکرد هماهنگ، کارکنان فروش می‌توانند به اطلاعات رفتار یک سرنخ، صفحاتی که بازدید می‌کند و محتوایی که دانلود می‌کند، دسترسی داشته باشند. تیم‌های بازاریابی می‌توانند رفتار خرید قبلی مشتری را مشاهده کنند و گزارش‌ها و تجزیه‌و‌‌تحلیل‌هایی در سراسر حلقۀ بسته بین اتوماسیون بازاریابی و CRM داشته‌ باشند و درنهایت، کمپین‌های اثربخش‌تری طراحی و اجرا کنند.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:
1 نظر
  1. دیجیتال فلای می گوید

    بسیار عالی بود. شرکتهای بزرگ در ایران از سرویس های مارکتینگ اتومیشن مثل وب انگیج استفاده می کنند که بازدهی باورنکردنی داره. به طور مثال در اسنپ نرخ نصب مجدد اپلیکیشن با استفاده از اتوماسیون بازاریابی ۴۴.۶۲% بوده و رجیستر رو تا ۲۱% افزایش داده.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.