آموزش رفع خطاهای جی‌تی متریکس

با رفع این خطاها رتبۀ سایت خود را در نتایج جست‌وجو ارتقا دهید

یکی از بهترین ابزارها برای بهبود عملکرد و سرعت سایت، جی‌تی متریکس (GTMetrix) است. شما از طریق تجزیه‌وتحلیل و عیب‌یابی سایت خود با این ابزار، می‌توانید برای بهبود سرعت سایتتان اقدام کنید. GTMetrix بهبودهای مورد نیاز را در قالب ممیزی‌ها، خطاها و توصیه‌های عملی به کاربران اعلام می‌کند. رفع خطاهای جی‌تی متریکس اگر با دقت و به‌طور کامل انجام شود، باعث ارتقای رتبۀ سایت در نتایج جست‌وجو و بهبود سئوی سایت می‌شود.

پیش از این در وی‌پدیا به آموزش ابزار جی‌تی متریکس پرداخته بودیم. در این مطلب می‌خواهیم رفع خطاهای جی‌تی متریکس را به شما آموزش بدهیم.

فهرست محتوا

خطاهای جی‌تی متریکس چیست؟

GTmetrix وضعیت سایت شما را در هریک از فاکتورهای مدنظر موتورهای جست‌وجو تجزیه‌وتحلیل می‌کند و گزارشی کامل به شما ارائه می‌دهد. با تفسیر بخش‌های مختلف این گزارش‌، عمل‌کردن به پیشنهادهای مطرح‌شده و رفع خطاهای جی‌تی متریکس، می‌توانید عملکرد سایت خود را بهبود بخشید.

اگر سایت در یک فاکتور مشکلی نداشته باشد، از GTmetrix امتیاز کامل می‌گیرد و برحسب میزان مشکلات از امتیاز آن کم خواهد شد. خطاهای جی‌تی متریکس (ارورهای جی‌تی متریکس) درواقع همین مشکلاتی است که در تحلیل سایت نشان می‌دهد. خوشبختانه GTmetrix دلایل این مشکلات و خطاها و راه‌حل آن‌ها را نیز ذکر می‌کند.

در ادامه، برخی از مهم‌ترین خطاهای جی‌تی متریکس را بررسی خواهیم کرد و راه‌حل‌هایی برای رفع هریک خواهیم گفت.

۱) رفع خطاهای عکس در جی‌تی متریکس

خطاهای مربوط به عکس، از مهم‌ترین خطاهای جی‌تی متریکس است که تأثیر زیادی بر سرعت سایت می‌گذارد. عکس‌ها و تصاویر برای جذب مخاطب به یک سایت، از اهمیت بسیاری برخوردارند. اما آنچه نباید نادیده گرفت، بهینه‌سازی این تصاویر به‌لحاظ حجم، اندازه و سئو است. رفع خطاهای عکس در جی‌تی متریکس به شما کمک می‌کند تا سایت پرسرعت‌تری داشته باشید.

رفع خطای Image Optimize

این خطا مربوط به بهینه‌نبودن تصاویر سایت شماست و اولویت بسیار بالایی دارد. رفع خطای Image Optimize بسیار ساده است و می‌تواند با روش‌های زیر صورت بگیرد:

  • می‌توانید از تصاویر بهینه‌شدۀ GTmetrix استفاده کنید. در ادامۀ نام هر تصویر یک عبارت Optimized Version (نسخۀ بهینه‌شده) دیده می‌شود؛ یعنی خود GTmetrix نسخۀ بهینه‌شدۀ تصویر را در اختیارتان گذاشته است. کافی است روی لینک کلیک کنید و تصویر مناسب را دانلود کنید (البته نام تصویر تغییراتی کرده است و باید آن را ویرایش کنید). سپس، آدرسی را که جی‌تی متریکس برای عکس معرفی کرده دنبال ‌کنید و این عکس را به‌جای عکس قبلی آپلود ‌کنید.
  • روش دیگر، استفاده از برنامۀ فتوشاپ است. تصویر موردنظر را در این برنامه باز کنید و این‌ بار Save for Web را انتخاب ‌کنید. این نسخۀ جدید از تصویر را در همان آدرسی که GTmetrix نشان داده، جایگزین عکس قبلی کنید. گزینۀ RE-Test را در جی‌تی متریکس بزنید و با شرایط قبلی مقایسه کنید. احتمالاً با این کار خطا رفع می‌شود.
  • در‌صورتی‌که سایت شما وردپرس است، می‌توانید افزونۀ Smush را نصب کنید تا هر تصویر را قبل از بارگذاری بهینه کند.

همچنین، استفاده از ویرایشگرهای آنلاین تصویر می‌تواند در تغییر فرمت، اندازه و کاهش حجم به شما کمک ‌کند:

در نظر داشته باشید که برای رفع این خطا ‌باید علاوه ‌بر بهینه‌سازی تصاویر از نظر حجم (با حفظ بهترین کیفیت)، رزولوشن و اندازۀ تصاویر را نیز بهینه کنید. همچنین، عوامل سئوی تصویر مانند متن جایگزین، فرمت، عنوان و… را مدنظر داشته باشید. جی‌تی متریکس پیشنهاد می‌کند به‌جای استفاده از کد برای تغییر اندازۀ تصاویر، از همان ابتدا عکس را در سایز مناسب آپلود کنید.

رفع خطای Properly Size Images

خطای Properly size images همان خطای قدیمی Serve scaled images در جی‌تی متریکس است و هردو یک راه‌حل دارند. این خطا مربوط به اندازۀ تصاویر مورد استفاده در سایت است. برای رفع خطا کافی است تصویر را به یکی از روش‌‌هایی که در بخش قبل گفتیم ویرایش، و در اندازۀ درست آپلود کنید. استفاده از ابزارهای آنلاین مانند Image Resizer نیز مفید است.

رفع خطای Sprites Combine Images Using CSS

این خطا مربوط به تعداد زیاد تصاویر در هنگام لود سایت است که هریک درخواست جداگانه‌ای را به سرور می‌فرستند. این Requestهای متعدد، سبب کاهش سرعت سایت می‌شود.برای رفع این خطا می‌توانیم از ابزارهای آنلاین مانند Toptal.com کمک بگیریم. این ابزار، چندین تصویر را با روش CSS sprites با هم ترکیب می‌کند و در قالب یک تصویر (و درنتیجه یک درخواست) به سرور می‌فرستد. البته، کاربر همچنان می‌تواند هریک از آن تصاویر را به‌صورت جداگانه ببیند.

در سایت Toptal.com در قسمت Choose Files تصاویر موردنظر را انتخاب کنید، سپس فایل تصاویر ترکیب‌شده را دانلود کنید و در جایی که جی‌تی متریکس مشخص کرده قرار ‌دهید.

۲) رفع خطاهای جاوا اسکریپت در جی‌تی متریکس

جاوا اسکریپت در درجۀ اول در ساختار وب استفاده می‌شود و خود را به‌‌صورت عناصر تعاملی، انیمیشن یا تصاویر متحرک نشان می‌دهد.

به‌کارگیری جاوا اسکریپت در یک سایت یا صفحه، همان چیزی است که باعث می‌شود بتوانید قسمت‌های تعاملی مثل نوار جست‌وجو، ویدئو یا فید زنده داشته باشید. اما استفادۀ نادرست از این زبان برنامه‌نویسی، سرعت سایت را پایین می‌آورد و باعث اعلام خطاهای جی‌تی متریکس می‌شود. در ادامه، به آموزش رفع برخی از مهم‌ترین این خطاها می‌پردازیم.

رفع خطای Minify Javascripts

Minify کردن به‌معنای کوچک‌کردن یا فشرده‌کردن است. گاهی‌ سرعت سایت به ‌علت حجم زیاد کدهای Javascript کاهش می‌یابد که برای سئوی سایت بسیار مضر است. این خطا را می‌توانیم به ۲ روش رفع کنیم:

روش اول: جایگزینی کدهای قبلی با نسخۀ بهینۀ ارائه‌شده توسط جی‌تی متریکس

در انتهای آدرس مشخص‌شده توسط جی‌تی متریکس گزینۀ Optimaized Version مشاهده می‌شود. به‌راحتی می‌توانید این فایل را دانلود کنید و سپس در قسمت File Manager هاست خود، وارد Public-html شوید و فایل بهینۀ دانلودشده را در همان مسیری که جی‌تی متریکس به شما نشان داده، جایگزین و سپس ذخیره کنید.

box

فیلیمو


آشنایی با تبلیغات ویدئویی در فیلیمو
کلیک کنید

فراموش نکنید که قبل از هر چیز، از فایل اصلی نسخۀ پشتیبان تهیه کنید. اگر پس از جایگزینی، برای سایت مشکلی پیش نیامده باشد، می‌توانید نسخۀ پشتیبان را حذف کنید.

روش دوم: استفاده از ابزار آنلاین JSCompress

کدهای Javascript را کپی و در سایت بالا Paste کنید. گزینۀ Compress را بزنید و نسخۀ بهینه‌شده را دانلود و جایگزین کدهای موجود در سی پنل کنید.

رفع خطای Combine External JavaScript

تعداد زیاد فایل‌های Javascript موجب افزایش تعداد درخواست‌ها از سرور می‌شود. برای کاهش این درخواست‌ها می‌توان فایل‌های Javascript را با یکدیگر ادغام کرد. این کار به دانش کدنویسی نیاز دارد و ‌باید توسط برنامه‌نویس‌ها انجام شود.

رفع خطای Defer Parsing of JavaScript

بهترین راهکار برای رفع این خطا، ایجاد تعویق در لودکردن فایل‌های Javascript است. قراردادن این کدها در فوتر باعث دیرتر اجرا شدن آن‌ها و افزایش سرعت لود سایت می‌شود. راهکار دیگر، استفاده از اتربیوت‌های defer و async در برخی تگ‌هاست. این دو اتربیوت به مرورگر دستور می‌دهند که منتظر لودشدن کامل فایل‌های Javascript نماند و هم‌زمان باقی المان‌های صفحه را بارگذاری کند. درصورتی‌که سایت شما وردپرسی است، روش اول پیشنهاد می‌شود و بهتر است با استفاده از افزونه‌های وردپرس به رفع این خطا بپردازید:

رفع خطای Inline Small CSS و Inline Small JavaScript

این دو خطا بسیار شبیه هم‌ هستند و به شما می‌گویند فایل‌های کوچکی (استایل یا جاوا اسکریپت) را که در خارج از Head فراخوانی می‌شوند به داخل Head منتقل کنید.

رفع خطای Remove Duplicate JavaScript and CSS

این خطا زمانی رخ می‌دهد که فایل‌های CSS و JS به هر دلیلی از دو آدرس مختلف لود می‌شوند. برای رفع این خطا کافی است منشأ مشکل را شناسایی و یکی از فایل‌ها را حذف کنید. انجام این کار نیازمند مهارت در کدنویسی است؛ بنابراین اگر در کدنویسی مهارت ندارید، بهتر است از یک کدنویس کمک بگیرید.

رفع خطای Optimize the Order of Styles and Scripts

این خطا مربوط به چیدمان نادرست کدهای CSS و کدهای JavaScripts در کنار هم است. چینش درست این‌گونه است که ابتدا کدهای CSS در چند خط نوشته می‌شود و بعد کدهای Js در چند خط دیگر. به‌عبارتی، برای افزایش سرعت سایت باید فایل‌های استایل، قبل از فایل‌های جاوا اسکریپت خوانده شوند.

برای رفع این خطا می‌توان به‌طور دستی ترتیب گفته‌شده را اصلاح و یا از افزونۀ WP Scripts & Styles Optimizer استفاده کرد.

رفع خطای Make JavaScript and CSS external

۳ روش کلی برای استفاده از کدهای CSS و JS در یک سند Html وجود دارد: Inline ،Internal و External که هریک در شرایط گوناگون مزایا و معایب خود را دارند. این خطا به لود فایل‌های CSS و JS از منابع خارجی (External) اشاره دارد و به شما می‌گوید که تا جای ممکن این فایل‌ها را به‌طور مستقیم از هاست خودتان لود کنید و از آدرسی غیر از دامنۀ سایت خود نخوانید.

البته اگر حجم فایل خارجی (External) شما خیلی کم است، به‌منظور رعایت خطای Inline Small CSS و Inline Small JavaScript بهتر است به‌شکل Inline درج شود.

رفع خطای Avoid document.write

document.write تابعی است در JavaScript که می‌توانید با استفاده از آن، یک فایل جاوا اسکریپت خارجی را در سایت خود فراخوانی کنید.

مرورگرهای فایرفاکس و کروم جلوی اجرای این دستور را می‌گیرند و برای رفع خطای آن، می‌بایست این دستور را پاک کنید و هر فایل و کد جاوا اسکریپت موردنیاز را به‌طور مستقیم در سایت خود آپلود کنید.

رفع خطای Avoid long main-thread tasks

استفاده از فایل‌های جاوا اسکریپتی که اجرای آن‌ها زمان زیادی طول می‌کشد، باعث بروز این ارور می‌شود و رفع آن به مهارت بالای کدنویسی نیاز دارد. برای رفع این خطا باید فایل‌های JavaScript و CSS را که باعث بروز این مشکل می‌شوند شناسایی و بهینه‌سازی کنید.

رفع خطای Reduce JavaScript execution time

هرچقدر فایل‌های JavaScript حجم بیشتری داشته باشند، لودشدن صفحه با سرعت پایین‌تری انجام می‌شود. به‌طور کلی، برای رفع این ارور باید کدها را Minify کنید. انجام اقدامات زیر نیز می‌تواند به شما کمک کند:

  • حذف کدهای بی‌استفاده؛
  • به‌تعویق‌انداختن کدهای غیرضروری در لود اولیۀ صفحه؛
  • کاهش حجم فایل‌های جاوا اسکریپت؛
  • بهینه‌کردن کدهای JavaScript.

رفع خطای Remove duplicate modules in JavaScript bundles

این خطا زمانی رخ می‌دهد که یک‌سری کدهای تکراری JavaScript در سایت ما وجود داشته باشد. برای برطرف‌کردن این خطا، به‌ویژه در سایت‌هایی که به‌طور اختصاصی کدنویسی شده‌اند، ‌باید از یک متخصص برنامه‌نویسی کمک بگیرید.

۳) رفع خطاهای CSS در جی‌تی متریکس

زبان CSS که مخفف Cascading Style Sheets است، زبانی است که نحوۀ نمایش عناصر HTML را در صفحۀ وب مشخص می‌کند. درواقع، ما به کمک HTML ساختمان و اسکلت سایت را بنا می‌کنیم و سپس به کمک کدهای CSS ظاهر و نمای سایت را طراحی می‌کنیم.

اما استفادۀ غلط از این زبان برنامه‌نویسی باعث اعلام خطاهای جی‌تی متریکس می‌شود. برخی از خطاها را به ‌دلیل مشابهت با خطاهای Javascript در بخش قبل توضیح دادیم. در ادامه، به آموزش رفع برخی دیگر از مهم‌ترین خطاهای CSS می‌پردازیم.

رفع خطای Minify Css

همانند ارور Minify Javascripts باید حجم کدهای CSS را کم کنید. خود سایت GTmetrix کدهای بهینه را در بخش Optimized Version در اختیار شما می‌گذارد که می‌توانید آن‌ها را جایگزین کدهای قبلی درون هاست کنید. روش دیگر، استفاده از ابزار آنلاین Clean CSS است. کدهای CSS را کپی و در سایت فوق Paste ‌کنید. گزینۀ Compress را بزنید، نسخۀ بهینه‌شده را دانلود و جایگزین کدهای موجود در سی پنل کنید.

رفع خطای Avoid CSS @import

این خطا نشان می‌دهد که متد import@ یک فایل CSS را درون فایل CSS دیگر فراخوانی می‌کند و جی‌تی متریکس اعلام می‌کند که باید از این وضعیت اجتناب کنید. import@های متعدد برای بارگذاری فایل‌های CSS به‌صورت تو در تو به این شکل است که برنامه‌نویس‌ها یک فایل را به‌عنوان فایل اصلی CSS انتخاب می‌کنند و باقی فایل‌های CSS را درون این فایل اصلی بارگذاری می‌کنند. این کار باعث کندشدن سرعت سایت می‌شود.

برای برطرف‌کردن این خطا، بهتر است فایل‌هایCSS را جداگانه و به‌صورت تگ لینک در قسمت هدر سایت تعریف کنید.

رفع خطای Combine External CSS

برخی افراد برای هریک از صفحات سایت خود فایل CSS جداگانه‌ای در نظر می‌گیرند تا هرکدام از صفحات، گرافیک متمایزی داشته باشند. این کار موجب افزایش تعداد درخواست‌ها از سرور می‌شود. برای کاهش این درخواست‌ها می‌توان فایل‌های CSS را با یکدیگر ترکیب کرد.

در حالت کلی، طبق استانداردهای گوگل بهتر است از ۲ و حداکثر ۳ فایل برای CSS سایت خود استفاده کنید.

رفع خطای Put CSS in the Document Head

این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که CSS از بخشی خارج از Head فراخوانی شود؛ یعنی کدهای مربوط به استایل به هر دلیلی در جایی خارج از تگ Head قرار گرفته‌اند. برای رفع این خطا کافی است آن بخشی از CSS را که جی‌تی متریکس مشخص کرده، به داخل تگ Head ببریم.

رفع خطای Remove Unused CSS

این خطا برای سایت‌های وردپرسی زیاد اتفاق می‌افتد؛ زیرا قالب‌های آمادۀ وردپرس به ‌دلیل وجود امکانات زیاد، دارای فایل‌های CSS سنگینی هستند که معمولاً کاربردی ندارند. برای اینکه بفهمید کدام فایل‌های‌ CSS سایت شما بدون استفاده‌اند به سایت UnusedCSS مراجعه کنید. سپس، با حذف آن کدها، فایل نهایی را جایگزین فایل قبلی کنید.

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید می‌توانید با نصب افزونۀ Autoptimize، خطای Remove Unused CSS را رفع کنید. با توجه به اینکه رفع این ارور پیچیده است، توصیه می‌کنیم که از یک متخصص کدنویسی کمک بگیرید.

۴) رفع خطاهای Structure

در نسخۀ جدید جی‌تی متریکس، نمرات Performance و Structure جایگزین نمرات قدیمی PageSpeed و YSlow شده‌ است.در بخش Structure، جی‌تی متریکس براساس معیارها و مقادیر مشخصی، عملکرد سایت شما را از نظر ساختار ارزیابی می‌کند. امتیازهای پایین جدول، خطاهای Structure است که می‌بایست اصلاح شوند.

رفع خطای Avoid enormous network payloads

این خطا مربوط به حجم بالای منابع مورد استفاده (تصاویر، ویدئوها، فایل‌های CSS و JavaScript و…) به‌ هنگام لود‌شدن صفحه است. برای رفع این خطا ‌باید ابتدا گزارش GTmetrix را به‌ دقت بررسی کنیم تا متوجه شویم چه منابعی حجم بالایی دارند و بعد برای هریک روشی متناسب با آن‌ را به‌ کار ببریم.

رفع خطای Avoid long main-thread tasks

این خطا زمانی رخ می‌دهد که برای مرورگر وظایف (Tasks) طولانی تعریف شده باشد. استفاده از فایل‌های CSS یا جاوا اسکریپتی که اجرای آن‌ها زمان زیادی طول بکشد، باعث درگیرشدن طولانی‌مدت main thread و بروز این خطا می‌شود. برای رفع این خطا باید فایل‌های JavaScript و CSS مشکل‌دار را شناسایی و بهینه‌سازی کرد. رفع این خطا نیازمند مهارت بالای برنامه‌نویسی است. 

رفع خطای Keep request counts low and transfer sizes small

این خطا نشان می‌دهد که میزان درخواست‌های مرورگر از سرور برای بارگذاری عکس‌ها، فایل‌های CSS، جاوا اسکریپت و… زیاد است و‌ باید کاهش پیدا کند. این ارور مربوط به چندین ارور (مواردی همچون بهینه‌سازی تصاویر، کدهای CSS، Js و…) است و برای رفع آن باید برخی خطاهای دیگر که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، رفع شود.

رفع خطای Combine Images Using CSS Sprites، رفع خطای Inline Small CSS and JavaScript و رفع خطای Defer Parsing of JavaScript از آن جمله است.

رفع خطای Use a Content Delivery Network (CDN)

این پیغام در جی‌تی متریکس بیانگر آن است که برای افزایش سرعت سایت از CDN (شبکۀ توزیع محتوا) استفاده کنید. CDN باعث می‌شود درخواست‌های مرورگر به سرورهای متعدد منتقل گردد و درنتیجه پاسخ‌های سریع‌تری دریافت شود.اگر GTmetrix از شما بخواهد که برای برخی فایل‌های خاص از CDN استفاده کنید، منظورش استفاده از شبکه‌های توزیع محتوای عمومی مانند کتابخانه‌های عمومی CDN JQuery ،CDN Microsoft ،CDN Google و… است که انواع فایل‌های JS، CSS، فونت‌ها و… را به‌طور عمومی ارائه می‌دهند.

اما اگر GTmetrix استفاده از CDN برای کل سایت را پیشنهاد دهد، به این معناست که باید از شبکۀ CDN شرکت‌هایی مانند کلودفلر (ClouadFlare)، MaxCDN و… استفاده کنید که در این حالت کل سایت روی سرورهای CDN قرار خواهد گرفت.

رفع خطای Avoid bad requests

این خطا به درخواست‌هایی اشاره دارد که به‌صورت نادرست به سرور ارسال شده باشند؛ یعنی زمانی که مرورگر برای لودکردن یک تصویر یا صفحه درخواستی را برای سرور ارسال می‌کند، سرور نمی‌تواند آن صفحه یا تصویر را پیدا کند، زیرا چنین آدرس یا فایلی دیگر وجود ندارد یا ناقص است.

دلایل مختلفی برای خطای Avoid bad requests وجود دارد. خطای ۴۰۴، خطای ۵۰۰ یا فراخوانی فایل از سایت‌های دیگر که حالا به هر دلیلی آن فایل‌ها یا سایت‌ها در دسترس نیستند، از آن جمله است. برای رفع این خطا باید ابتدا منبع آن را پیدا کنید. سپس آن خط کدی را که در حال فراخوانی فایل ناموجود است حذف کنید یا برای آن فایل جایگزین مناسبی لحاظ کنید. گاهی نیز با پاک‌کردن کش (بعد از حذف یک تصویر یا تغییر فونت) مشکل حل می‌شود.

۵) رفع خطاهای ریدایرکت

ریدایرکت روشی است که یک مرورگر وب به کمک آن، کاربر را از یک آدرس به آدرس دیگر هدایت می‌کند، بدون آنکه لازم باشد کاربر روی لینکی کلیک کند یا آدرس ورودی خاصی را وارد کند. از متداول‌ترین انواع ریدایرکت، ۳۰۱ و ۳۰۲ است که هریک هدف خاصی را دنبال می‌کنند. تعداد ریدایرکت‌ها هرچقدر کمتر یا حتی صفر باشد، سایت شما سرعت بیشتری خواهد داشت.

خطاهای Avoid Landing Page Redirects و Minimize Redirects و Avoid URL Redirects هر ۳ به یک موضوع اشاره می‌کنند. Minimize Redirects (به‌حداقل‌رساندن تغییر مسیرها) و Avoid URL Redirects (اجتناب از آدرس ریدایرکت‌شده) به تمام صفحات در سایت اشاره دارند و خطای Avoid Landing Page Redirects مربوط به جلوگیری از ریدایرکت صفحات فرود است.

بسته به اینکه با کدام خطا مواجه شده‌اید، ‌باید آدرس را بررسی کنید و ببینید که آیا ریدایرکت‌کردن ضرورت دارد یا می‌توانید ریدایرکت را حفظ و روش بهتری برای مشکل بیابید.

۶) رفع خطای Largest Contentful Paint (LCP)

LCP مدت‌زمانی است که طول می‌کشد تا بزرگ‌ترین محتوای سایت از نظر حجمی (مثلاً اسلایدر سایت)، به‌طور کامل لود شود و برای بازدیدکنندگان قابل رؤیت باشد. LCP یکی از معیارهایی است که بیشترین تأثیر را روی Performance سایت دارد. این خطا یکی از مهم‌ترین خطاهای جی‌تی متریکس است.

این زمان هرچه پایین‌تر باشد، بهتر است و تجربۀ کاربری مطلوب‌تری را برای مخاطب فراهم می‌کند. برای داشتن یک تجربۀ کاربری عالی، LCP باید کوچک‌تر یا مساوی ۱.۲ ثانیه باشد. برای کاهش زمان LCP باید بزرگ‌ترین محتوای موجود در نیمۀ بالایی صفحه‌ را شناسایی و آن را بهینه‌سازی کنیم. بزرگ‌ترین محتوا را می‌توانید در سربرگ Structure و قسمت Largest Contentful Paint Element ببینید. تگ‌های img، video و… می‌توانند بزرگ‌ترین محتوای صفحه محسوب شوند.

یکی از موارد بهینه‌سازی این بخش، ترکیب عکس‌ها با متد CSS Sprites، بهینه‌سازی و فشرده‌سازی عکس‌ها، استفاده از فرمت‌های جدید برای تصاویر مانند Jpg XR و فرمت ویدئویی مناسب به‌جای GIF است.

۷) رفع خطای Cumulative Layout Shift (CLS)

امتیاز CLS میزان تغییرات لی‌اوت هنگام بارگذاری سایت را نشان می‌دهد؛ به این معنا که کاربر هنگام بارگیری سایت شما با چه میزان تغییر غیرمنتظره در چیدمان عناصر صفحه مواجه می‌شود. بعضی مواقع در هنگام بارگذاری سایت، المان‌های صفحه جابه‌جا می‌شوند. این عناصر می‌توانند تصاویر، فونت‌ها، دکمه‌های تماس و… باشند. امتیاز CLS هرچه پایین‌تر باشد بهتر است؛ تا ۰.۱ خوب محسوب می‌شود و تا ۰.۱۵ قابل قبول است.

برای بهبود این امتیاز، ابعاد عکس‌ها و ویدئوها را مشخص کنید، مواردی که باعث شیفت در صفحه می‌شوند مثل تبلیغات یا آی‌فریم‌ها را به انتهای صفحه منتقل کنید، توجه ویژه به سرعت لود انیمیشن‌ها داشته باشید، فونت سایت در انتها لود شود و… .

۸) رفع خطای (SI) Speed Index

شاخص SI نشان می‌دهد که بخش بالایی سایت یا همان above the fold چقدر سریع لود می‌شود. منظور، بخشی از سایت است که بدون اسکرول‌کردن در همان وهلۀ اول بارگذاری می‌شود و توسط کاربر قابل مشاهده است. این معیار، ۱۵% از امتیاز عملکرد (Performance) را به خود اختصاص می‌دهد و مقدار آن باید کمتر از ۱.۳ ثانیه یا حداکثر ۱.۷ ثانیه باشد.

برای بهبود SI، می‌توان زمان اجرای فایل‌های JavaScript را کاهش داد، فایل‌های JS بدون استفاده را حذف کرد و کتابخانه‌های JS را بهینه‌سازی کرد. ضمن اینکه بیشتر بهینه‌سازی‌هایی که روی LCP انجام می‌شود، باعث بهبود Speed Index نیز می‌شود.

سخن پایانی

خطاهای جی‌تی متریکس فراتر از آن چیزی است که در این مطلب به آن اشاره کردیم. سعی ما بر آن بود که برای رفع مهم‌ترین این خطاها راه‌حل‌هایی ارائه دهیم؛ اما فراموش نکنید که بسیاری از خطاهای جی‌تی متریکس پیچیده‌تر از آن‌ هستند که خودتان به‌تنهایی از پس رفع آن‌ها بربیایید. بنابراین، بهتر است از متخصصان سئو و برنامه‌نویسی کمک بگیرید.

منابع

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.