روز جهانی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ؛ آن‌قدر که این روزها اسم این حرفه، شغل یا رشته را شنیده‌ایم که شاید به‌راحتی اهمیت این اسم را فراموش کرده باشیم. دیجیتال مارکتینگ بدون شک یکی از مهم‌ترین ارکان موفقیت استارتاپ‌های امروزی و اکوسیستم‌های پیچیده است که اگر نتوانند خود را با شگردهای روز این مفهوم همگام سازند، رقبایی را که این مفهوم را بیشتر جدی می‌گیرند در رده‌های بالاتر خود پیدا می‌کنند.

شاید برات جالب باشه:

اما در این مطلب قرار نیست به سراغ ترفند یا نکتۀ جدیدی راجع به دیجیتال مارکتینگ برویم. می‌خواهم از شما سؤالی بپرسم: شما می‌دانستید که ما روز جهانی دیجیتال مارکتینگ داریم؟ اصلاً این روز از کجا سر درآورد؟ در این نوشته و بلاگ صباویژن قرار است به معرفی کامل روز جهانی دیجیتال مارکتینگ بپردازیم.

روز دیجیتال مارکتینگ از کجا شروع شد؟

در سال ۲۰۱۰ یکی از محبوب‌ترین رسانه‌های پیشرو درزمینۀ فناوری و مارکتینگ یعنی Mashable، هشتگ رسمی روز جهانی شبکه‌های اجتماعی یا همان #SocialMediaDay را در سطح جهان راه‌اندازی کرد. پس از این اقدام Mashable، تمام دنبال‌کنندگان این رسانه‌ هم در روز یکشنبه، ۳۰ژوئن۲۰۱۰، به ترندشدن این هشتگ دامن زدند.

پس از آن رویدادهای حضوری زیادی برپا شد و تأثیرگذاران اینترنتی زیادی در این رویدادها حضور پیدا می‌کردند تا بتوانند فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را بیش از پیش به‌سمت جدی‌ترشدن هول بدهند. یکی از کشورهایی که به‌خوبی از این موضوع حمایت کرد و توانست تا همین امروز هم پیشروی فوق‌العاده‌ای داشته باشد، کشور هند بود. عکس زیر مربوط به یکی از این رویدادهای حضوری است.

تصویری از دورهمی بازاریابان دیجیتالکشور هند از همان ابتدا به‌خوبی اهمیت شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال را درک کرد و هرساله انتشار گزارش‌های مختلف، کاملاً نشان می‌داد که برندهای هندی خیلی سریع وارد این صنعت شده‌اند و از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ بهره می‌برند. هندی‌ها نسبت به خیلی از کشورهای بزرگ دیگر سریع‌تر متوجه اهمیت دیجیتال مارکتینگ شده بودند و طولی نکشید که تصمیم گرفتند اولین روز جهانی دیجیتال مارکتینگ را در تقویم خود ثبت کنند.

۷ کاری که باید در روز جهانی دیجیتال مارکتینگ انجام دهید

اما روز دیجیتال مارکتینگ دقیقاً چه زمانی است؟ ۱۶ دسامبر هر سال، روز جهانی دیجیتال مارکتینگ است. این اتفاق هم اولین بار در هند رخ داد. در سال ۲۰۱۸، پانزده شهر در هند در این جشن شرکت کردند و این روز را جشن گرفتند. در این روز، افراد تأثیرگذار و فعال دیجیتال مارکتینگ معمولاً انجمن‌ها و رویدادهایی حضوری را تشکیل می‌دهند و فعالیت‌های مختلفی را در این روز انجام می‌دهند. ۱۶ دسامبر مصادف با ۲۵ آذر هر سال است و ما می‌توانیم در ایران هم این روز را روز دیجیتال مارکتینگ قلمداد کنیم.

اما به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر، چه رفتار اجتماعی‌ای در این روز مناسب است تا بتوانیم به‌خوبی این روز را جشن بگیریم؟

۱) برگزاری رویداد حضوری

در این روز بخصوص خیلی از کشورها رویدادهای حضوری مختلفی را برگزار می‌کنند که در آن افراد فعال و سرشناس بازاریابی آن کشور، در این رویدادها جمع می‌شوند تا در این روز یعنی ۱۶ دسامبر، جشن بگیرند. در ایران هم می‌توانیم مصادف این روز یعنی ۲۵ آذر را به برگزاری رویدادهای مختلف بپردازیم و به‌صورت موازی با دیگر کشورهای دنیا جشن بگیریم.

۲) توفان هشتگ

یکی از دلایلی که باعث شد از همان ابتدا روز جهانی دیجیتال مارکتینگ به‌خوبی دیده شود، هشتگ‌هایی بود که در توییتر توفان به‌پا کرد؛ البته این توفان هشتگ روز جهانی دیجیتال مارکتینگ را مدیون کشور هند هستیم؛ چون تمام افرادی که در این صنعت کار می‌کردند، با خوش‌ذوقی تمام این هشتگ یعنی #DMDay16Dec یا #DigitalMarketingDay را به‌شکل جهانی ترند کردند و تا همین امروز این هشتگ هرساله در ۱۶ دسامبر، ترند شماره یک توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی است.

۳) انتشار مطالب مرتبط با دیجیتال مارکتینگ

البته برای انجام این کار لزومی به فرارسیدن روز جهانی دیجیتال مارکتینگ نیست و بسترهای مختلف همواره در حال تولید محتوای مرتبط با این صنعت هستند. اما در این روز بخصوص می‌توانید محتوایی مربوط به تاریخچۀ دیجیتال مارکتینگ، اهمیت آن آینده و چشم‌انداز، و نحوۀ ورود به این صنعت در بلاگ یا سایت خود قرار بدهید که از سال ۲۰۱۸ تا‌به‌حال، سنت اکثر بسترهای مربوط به دیجیتال مارکتینگ است.

۴) تبریک‌گفتن به مشتری‌ها و افراد تأثیرگذار

اگر در یک آژانس دیجیتال مارکتینگ مشغول هستید یا مشتریان مخصوص خود را دارید، بهتر است که این روز را به آن‌ها تبریک بگویید. با این کار نه‌تنها این روز را جدی‌تر از گذشته قلمداد می‌کنید، بلکه شاید بتوانید این روز را به افرادی که از آن خبر ندارند، معرفی کنید. همچنین، می‌توانید تخفیف‌ها یا خدمات متفاوتی را در روز جهانی دیجیتال مارکتینگ ارائه بدهید تا اهمیت این روز را بیش از پیش نمایان کنید.

۵) جشنی برپا کنید

چراکه نه؟ اگر شما آژانس تبلیغات آنلاین و دیجیتال مارکتینگ هستید، این روز برای شماست. این روز تداعی‌گر تمام زحماتی است که در طول سال می‌کشید و حالا ۱۶ دسامبر و در روز جهانی دیجیتال مارکتینگ وقت آن رسیده است که در کنار همکارانی که به بزرگ‌ترشدن این صنعت چه در ایران یا خارج از آن کمک می‌کنند، جشنی برپا کنید.

۶) برند جدید خود را نشان همگان بدهید

اگر برای برندی به انتخاب خود، یک استراتژی فوق‌العاده آماده کرده‌اید، می‌توانید به مناسبت روز جهانی دیجیتال مارکتینگ به همگان نشان بدهید. خیلی از آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ در بریتانیا، در این روز دست به معرفی بازسازی‌های هویت‌ و ریبرندینگ‌ها می‌زنند که اگر این سنت در سایر نقاط جهان هم انجام شود، قطعاً نتایج بسیار خوبی را خواهیم دید و این روز می‌تواند پرش بزرگی برای این صنعت، در هر سال باشد.

۷) برگزاری ورک‌شاپ‌های آموزشی

چه روزی بهتر از روز جهانی دیجیتال مارکتینگ تا در آن، افراد بیشتری با این صنعت آشنا شوند و مراحل ابتدایی آموزشی را طی کرده و به این صنعت به‌عنوان شغل نگاه کنند. خیلی‌ها هستند که ذهن خلاقی برای انجام این کار دارند، اما چون آشنایی کافی با این صنعت ندارند، هیچ‌وقت به آن ورود نمی‌کنند. شاید با برگزاری ورک‌شاپ‌های آموزشی و استفاده از دبیران توانمند و سرشناس این رشته، وضعیت شغلی دیجیتال مارکتینگ پیشرفت قابل توجهی نسبت به قبل داشته باشد.

روزهای اشتباه

با اینکه تقریباً بین همۀ دیجیتال مارکترها تأیید شده که ۱۶دسامبر۲۰۱۸، شروع رسمی سالروز جهانی دیجیتال مارکتینگ است، اما تا به امروز از تاریخ‌های دیگری هم به‌عنوان روز جهانی دیجیتال مارکتینگ نام برده ‌شده است. برای مثال، روز ۲۱جولای۲۰۱۶ یا ۲۲فوریۀ۲۰۱۸؛ اما حتی در نتایج جست‌وجوی گوگل هم می‌توانید به این نتیجه برسید که تاریخ درست و دقیق، ۱۶دسامبر۲۰۱۸ است.

متأسفانه آن‌قدر که در سال ۲۰۱۸ و در روز ۱۶ دسامبر به روز جهانی دیجیتال مارکتینگ اهمیت داده شد، در سال‌های آتی این اتفاق نیفتاد. با اینکه توفان هشتگ یا رویدادهای حضوری همچنان به قوت کار خود را در این روز ادامه می‌دهند، اما شور و هیجان این روز دیگر در بین مارکترها معنا ندارد و شاید اوج این سالروز، در همان سال ابتدایی بود.

اما چرا ۲۰۱۸؟

اتفاقات زیادی باعث شد تا ۲۰۱۸ به‌عنوان بستر تولد اولین روز رسمی دیجیتال مارکتینگ ذکر شود؛ مهم‌ترین دلیل آن، اهمیت‌یافتن تصاعدی عجیب‌و‌غریب نیاز برندها به خدمات دیجیتال مارکتینگ بود که در سال ۲۰۱۸ به‌طرز چشمگیری افزایش یافت. قدم‌برداشتن برندها به‌سمت خدمات دیجیتال و بیگانه‌بودن با تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال یکی از دلایلی است که تا همین امروز سبب شده آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ روزبه‌روز افزایش یابند و نیاز به وجود آن‌ها بیش از پیش احساس شود.

با اینکه روز جهانی دیجیتال مارکتینگ تنها در هند به‌عنوان یک رویداد حضوری عظیم شروع به کار کرد و هیچ‌وقت در کشورهای بزرگ دیگر نتوانست آن شور و هیجانش را حفظ کند، اما هرساله و در ۱۶ دسامبر به‌خوبی احساس می‌کنید که دیجیتال مارکترها در سراسر دنیا، این روز را به دنباله‌روی از مردم هند جشن می‌گیرند.

روز جهانی دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال امروزه عضوی جدایی‌ناپذیر از اجتماع ماست؛ امروزه نمی‌توان دیجیتال مارکتینگ را فقط یک صنعت خواند و باید آن را به‌عنوان یک مفهوم قبول کرد. کافی است چند دقیقه در گوشی همراه خود گشت‌و‌گذار کنید، یک ساعت در سطح شهر قدم بزنید یا برند لباس مورد علاقۀ خود را در اینستاگرام دنبال کنید. همۀ برندها این روزها به دنبال رسیدن به فرمول موفقیت از طریق این مفهوم هستند.

روز جهانی دیجیتال مارکتینگ، همان روزی است که باید از تلاش‌هایمان برای ایجاد صنعتی مناسب و ایمن برای برندهای مختلف قدردانی کنیم و خودمان را برای آیندۀ درخشان‌تر این فراتر از صنعت آماده کنیم. با اینکه همه‌چیز در هند شروع شد، اما بد نیست که ما هم در ۲۵ آذر و در کشور عزیزمان، رویدادهای موازی را با کشور هند برگزار کنیم.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.