Chat GPT چیست؟

نحوۀ استفاده از چت جی‌پی‌تی

این روزها Chat GPT پرسروصداترین سوپرایز هوش مصنوعی است که تنها در پنج روز اول عرضۀ آن، بیش از یک‌میلیون کاربر برای استفاده از این نرم‌افزار ثبت‌نام کردند. چت جی‌پی‌تی، چت ربات رایگانی است که در نوامبر ۲۰۲۲ توسط شرکت تحقیقاتی هوش مصنوعی AI Open منتشر شد و دنیا را تحت‌تأثیر قرار داد.

همان‌طور که از نام این سیستم مشخص است، شما می‌توانید با این ابزار هوش مصنوعی گفت‌وگو کنید، سؤال بپرسید و به جواب برسید. برخی از کارشناسان بر این باورند که این تکنولوژی جدید می‌تواند تغییرات بسیاری در جهان ایجاد کند. برخی نیز از جایگزینی این ماشین‌ با انسان‌ها ابراز نگرانی می‌کنند.

در این نوشته از صباویژن به توضیح این مسئله می‌پردازیم که چت جی‌پی‌تی چیست و چه کاربردها، مزایا و معایبی دارد.

Chat GPT چیست؟

Chat GPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که از الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین برای پاسخ به پرسش‌ها استفاده می‌کند. این ترکیب از فناوری‌ها، به هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی اجازه می‌دهد تا سؤالات کاربران را درک کرده و پاسخ را با دقت و ‌سرعت تولید کند.

چت‌بات‌های موجود در سایت‌ها را به یاد بیاورید، Chat GPT نیز همین کار را می‌کند: در مکالمه با انسان شرکت کرده و جواب اکثر سؤالات آن‌ها را با استفاده از هوش مصنوعی می‌دهد. طرز کار چت جی‌پی‌تی نیز همانند همان چت‌بات‌هاست؛ بدین معنا که پس از دریافت سؤالی از جانب کاربر، پاسخ دقیقی را در کسری از ثانیه نمایش می‌دهد.

Chat GPT چگونه کار می‌کند؟

Chat GPT برای پردازش ورودی‌ها و تولید خروجی‌ها، در هستۀ خود از یک شبکۀ عصبی بازگشتی (RNN) استفاده می‌کند. یک RNN متشکل از چندین لایه نورون است که به هم متصل هستند و به آن اجازه می‌دهند تا داده‌های ورودی قبلی را به خاطر بسپارد. این شبکه باعث می‌شود چت جی‌پی‌تی بتواند کلمۀ بعدی در یک جمله را پیش‌بینی کرده یا براساس داده‌های قبلی، پاسخ مناسبی ارائه کند. فناوری پشت چت جی‌پی‌تی دائماً از تعامل با کاربران یاد می‌گیرد و در طول زمان با پردازش داده‌های بیشتر، پیشرفت می‌کند.

Chat GPT چه کاربردهایی دارد؟

نرم‌افزار چت جی‌پی‌تی به‌خوبی از عهدۀ وظایف بی‌شماری برمی‌آید، بخشی از این کاربردها عبارت‌اند از:

 • آماده‌کردن یک رزومۀ آنلاین و سریع؛
 • تولید محتوا به چندین زبان؛
 • ارائۀ ایده‌ برای تولید انواع محتوا؛
 • نوشتن جوک؛
 • بیانِ سادۀ موضوعات پیچیده؛
 • حل‌کردن مسائل ریاضی؛
 • ارائۀ نکات مفید دربارۀ مدیریت روابط؛
 • نوشتن متن موسیقی ژانر موردنظر کاربر؛
 • نوشتن کد یا برطرف‌کردن ایرادات آن.

به‌طور خلاصه، چت جی‌پی‌تی یک ربات چت هوش مصنوعی است و پاسخ‌گوی بی‌نهایت پرسش ما خواهد بود.

چطور از Chat GPT استفاده کنیم؟

برای استفاده از چت جی‌پی‌تی باید یک حساب کاربری در آن ایجاد کنید. در حال حاضر کاربرد Chat GPT کاملاً رایگان است، اما در آینده امکان دارد این سرویس پولی شود. درضمن، ذکر این نکته مهم است که برای ثبت‌نام در این نرم‌افزار به یک شماره‌تماس نیاز داریم، ولی ازآنجایی‌که ایران تحریم است، باید از شماره‌های مجازی استفاده کنیم. حال برای استفاده از کاربردهای بی‌نهایت نرم‌افزار چت جی‌پی‌تی باید مراحل زیر را طی کنید:

 • مرحلۀ ۱: ابتدا سایت Openai.Com را در مرورگر وب خود باز کنید.
 • مرحلۀ ۲: در اینجا شما با دو گزینۀ Login و Sign Up روبه‌رو خواهید شد که باید روی Sign Up کلیک کنید.

مرحلۀ اول استفاده از Chat GPT

 • مرحلۀ ۳: شما می‌توانید از طریق آدرس ایمیل، حساب مایکروسافت یا شناسۀ Gmail، یک حساب کاربری درچت جی‌پی‌تی ایجاد کنید. برای ایجاد یک حساب کاربری با شناسۀ Gmail، روی Continue With Google ضربه بزنید.

مرحلۀ دوم استفاده از Chat GPT

 • مرحلۀ ۴: حال زمان انتخابِ شناسۀ Gmail است که می‌خواهید از طریق آن یک حساب در این نرم‌افزار ایجاد کنید.
 • مرحلۀ ۵: سپس باید نام خود و شماره‌تلفن خود را وارد کرده و روی Continue کلیک کنید.

مرحلۀ سوم استفاده از Chat GPT

 • مرحلۀ ۶: پس از تأیید شماره‌تلفن با استفاده از کد یک‌بارمصرف ارسالی، حساب شما با موفقیت در Chat GPT ایجاد شده و سپس می‌توانید از آن استفاده کنید.

مرحلۀ چهارم استفاده از Chat GPTمزایای Chat GPT

به‌طور کل چت جی‌پی‌تی می‌تواند به انجام کارهای روزمره و تکراری سرعت ببخشد. برای مثال، این نرم‌افزار در بخش‌های خدمات مشتری عالی عمل می‌کند؛ زیرا افراد با استفاده از Chat GPT می‌توانند زمان پاسخ‌گویی را کاهش داده و جواب‌های دقیق‌تری ارائه دهند. علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، از این نرم‌افزار می‌توان برای تولید ایده و محتوا نیز استفاده کرد.

هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی با توانایی تجزیه‌و‌تحلیل سریع و دقیق داده‌های پیچیده، می‌تواند به خودکارسازی کارهای روزمره مانند ورود یا طبقه‌بندی داده‌ها کمک کند. درنهایت، استفاده از Chat GPT به افراد این امکان را می‌دهد که بدون تسلط کامل بر علم برنامه‌نویسی، از قابلیت‌های کدنویسی استفاده کنند و بدون هزینۀ زیاد، به مقصود خود برسند.

معایب Chat GPT

با اینکه این هوش مصنوعی، یک تکنولوژی بزرگ در عصر حاضر است، اما هنوز محدودیت‌هایی دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • این نرم‌افزار در مواجهه با سؤالات مبهم، به‌جای درخواست توضیح مجدد یا تکمیل آن، معنای سؤال را حدس می‌زند، که در این صورت بدیهی است که ایرادات و خطاهایی در پاسخ‌ها پدیدار شود.
 • یکی دیگر از محدودیت‌های مهم چت جی‌پی‌تی این است که داده‌های آن به سال ۲۰۲۱ محدود شده است. بنابراین هیچ آگاهی‌ای از وقایع یا خبرهای اخیر ندارد؛ مثلاً اینکه «چه کشوری در جام‌ جهانی ۲۰۲۲ برندۀ جام شد؟».
 • با به‌وجود‌آمدن این نرم‌افزار هوش مصنوعی، تقلب در امتحانات و جلسات مهم به‌راحتی ممکن می‌شود. از طرفی، این ابزار قابلیت تولید اخبار جعلی و بهره‌برداری از آن را توسط افراد سودجو فراهم می‌کند.

آیا Chat GPT جایگزین انسان می‌شود؟

 این امکان وجود دارد که هوش مصنوعی Chat GPT بتواند جایگزین انسان‌ها در برخی از صنایع و مشاغل شود؛ به‌ویژه برای انجام وظایف تکراری که به دقت بالایی نیاز دارند. اما برخی محققان معتقدند که هوش مصنوعی نمی‌تواند به‌طور کامل در اکثر صنایع جایگزین انسان شود؛ زیرا بسیاری از وظایف هنوز به خلاقیت، تفکر انتقادی و همدلی انسان نیاز دارند.

به‌طور مثال، در خدمات مشتری، چت ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند پرسش‌های ساده‌ای را انجام دهند، اما مسائل پیچیده‌تر همچنان به مداخلۀ انسانی نیاز دارند؛ یا در صنعت مالی، الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به کشف تقلب کمک کنند، اما هنوز هم برای تفسیر نتایج و تصمیم‌گیری به تحلیل‌گران انسانی نیاز است.

به‌طور کلی، این احتمال وجود دارد که هوش مصنوعی ماهیت کار را در بسیاری از صنایع تغییر دهد، نه اینکه کاملاً جایگزین کارگران انسانی شود. همان‌طور که هوش مصنوعی پیشرفت می‌کند، احتمالاً انسان‌ها از انجام کارهای تکراری و دستی رها شوند و درعوض روی کارهای سطح بالاتر، خلاقانه و استراتژیک تمرکز کنند.

تأثیر هوش مصنوعی بر کارگران انسانی به عوامل مختلف ازجمله سرعت پیشرفت فناوری هوش مصنوعی، نوع مشاغل و دردسترس‌بودن فرصت‌های شغلی جایگزین بستگی دارد. از طرفی، رشد این نوع ماشین‌ها، مهارت‌ها و مشاغل جدیدی را به وجود خواهد آورد. به‌طور مثال، ممکن است به کارگرانی برای مدیریت و نظارت بر سیستم‌های هوش مصنوعی، آموزش این ابزارها و اطمینان از استفادۀ اخلاقی و مؤثر از آن‌ها نیاز باشد.

از طرفی، برای کاهش تأثیر منفی هوش مصنوعی بر کارگران انسانی، ممکن است لازم باشد دولت‌ها، کسب‌وکارها و مؤسسات آموزشی در برنامه‌های آموزشی سرمایه‌گذاری کنند، که به کارگران کمک می‌کند مهارت‌های جدید را کسب کنند. توجه به این نکته مهم است که توسعه و استقرار هوش مصنوعی باید با ملاحظات اخلاقی و تعهد به حصول اطمینان از اینکه هوش مصنوعی به نفع همۀ اعضای جامعه است، هدایت شود.

تفاوت بین Chat GPT و موتور جست‌وجوی Google چیست؟

Chat GPT یک مدل زبانی است که با هدف گفت‌وگو با کاربران ایجاد شده است، در‌صورتی‌که یک موتور جست‌وجو برای پاسخ به کاربر، صفحات وب در اینترنت را کاوش می‌کند، همان صفحاتی که توسط دیگر کاربران به وجود آمده‌اند. درواقع، Chat GPT از داده‌هایی که توسعه‌دهندگان آن در اختیارش قرار داده‌اند تغذیه کرده و از آن‌ها برای تولید پاسخ استفاده می‌کند. این در حالی است که هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی مانند موتورهای جست‌وجو توانایی کاوش اینترنت را برای اطلاعات ندارد.

مشارکت مایکروسافت با Chat GPT

مایکروسافت یکی از سرمایه‌گذاران اولیه در Open AI، شرکت تحقیقاتی هوش مصنوعی Chat GPT، بوده است و این سرمایه‌گذاری حتی به قبل از عرضۀ چت جی‌پی‌تی برای عموم مربوط می‌شود. اولین مشارکت مایکروسافت با Open AI در سال ۲۰۱۹ بود که مایکروسافت یک‌میلیارد دلار و در سال‌های بعد ۲میلیارد دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرد؛ اما سرمایه‌گذاری کلی حدود ۱۰میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

در این همکاری، سرویس Azure مایکروسافت، ارائه‌دهندۀ انحصاری رایانش ابری Open AI خواهد بود. مایکروسافت همچنین از مشارکت خود با Open AI برای اصلاح موتور جست‌وجو و بهبود مرورگر Bing خود استفاده کرده است.

Google Bard چیست؟

Bard سرویس چت مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل است که عملکردی مشابه Chat GPT دارد. تفاوت بزرگ این سرویس گوگل با چت چی‌پی‌تی در این است که Bard تمام اطلاعات خود را از سایت‌ها استخراج می‌کند. Bard در ششم فوریه در بیانیه‌ای از سوی مدیرعامل گوگل و آلفابت معرفی شد. Google Bard هنوز برای عموم منتشر نشده و در حال حاضر در حال آزمایش با گروه کوچکی از تست‌کنندگان مورد اعتماد است.

آیندۀ هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی

به نظر می‌رسد سروصدایی که هم‌اکنون دربارۀ Chat GPT وجود دارد، همچنان ادامه خواهد داشت. از طرفی، طبق گزارش نیویورک تایمز، در سه‌ماهۀ اول سال ۲۰۲۳ شاهد عرضۀ قابلیت‌های جدید این نرم‌افزار خواهیم بود؛ بنابراین، پیشرفت این نرم‌افزار و ادغام آن با دیگر برنامه‌ها دور از انتظار نیست. به‌طور خلاصه می‌توان مطمئن بود Chat GPT بخش مهمی از آینده را رقم خواهد زد.

۳.۹/۵ | (۷ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:
1 نظر
 1. مهدی محمد حسین زاده می گوید

  بشدت عجیبه و دقیق و ترسناک
  مثلا من مدرس زیست کنکور هستم.
  اسمم رو سرچ کردم مهدی محمد حسین زاده، قشنگ نوشت مهدی محمد حسین زاده مدرس زیست کنکور و دبیرستان است و …

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.