چرا میانگین هزینۀ تبلیغات کلیکی بالاست؟ چطور آن را بهبود دهیم؟

49

تقریباً بیشتر صاحبان مشاغل مختلف، برای گسترش کسب‌و‌کار خود به بستر آنلاین روی آورده‌اند. اما موفقیت در این فضا نیازمند شناخت درست از آن است. همچنین، وجود تبلیغات مؤثر است که می‌تواند باعث دستیابی به مشتریان بیشتر شود. در این مقاله سعی داریم به تعریف این تبلیغات مؤثر بپردازیم و علت بالابودن نرخ هزینه‌های آن‌ها را بررسی کنیم.

علاوه‌بر‌آن، آشنایی با روش‌های کنترل هزینۀ تبلیغات، بر بهبود آن‌ها تأثیرگذار است. مطمئناً با مفهوم تبلیغات کلیکی آشنا هستید. درهرصورت، توضیح کوتاهی در‌این‌باره می‌دهیم. درواقع، درک هزینه به ازای هر کلیک (Cost Per Click) نوعی تبلیغ است که توسط افرادی که بودجۀ مشخصی برای کمپین دارند، استفاده می‌شود.

معمولاً نرخی که صاحبان مشاغل به ازای هر کلیک باید بپردازند، طبق فرمول خاصی مشخص می‌شود. درواقع، می‌توان گفت که CPC همان هزینه‌ای است که تبلیغ‌کننده بابت هر کلیک روی تبلیغ خود و ورودی به سایت خود، می‌پردازد. بزرگ‌ترین پلتفرم برای چنین تبلیغاتی Google Ads است.

قبل از اینکه بتوانید روی بهبود میانگین CPC خود کار کنید، لازم است عواملی را که بر آن تأثیر می‌گذارند، درک کنید. درواقع، Google Ads مشابه یک حراج اجرا می‌شود: هرچه تعداد افراد بیشتری برای یک کلمۀ کلیدی جست‌وجو کنند، گران‌تر خواهد بود.

نوع صنعت، موردی است که نمی‌توانید آن را کنترل کنید، اما درک آن مهم است. استفاده از ابزارهای گوگل ادز (Keyword planner) می‌تواند به شما ایده دهد که CPC مورد انتظار برای کلمات کلیدی چقدر است. به‌طور کلی، صنایعی که ارزش تبدیل بالاتری دارند، میانگین CPC بالاتری نیز دارند؛ زیرا تبلیغ‌کنندگان مایل هستند به ازای هر کلیک، بیشتر بپردازند.

آیا تبلیغات بنری مؤثر هستند؟

تبلیغات بنری به استفاده از یک نمایشگر گرافیکی مستطیلی اشاره دارد که در بالا، پایین یا دو طرف یک ‌سایت یا دارایی رسانۀ آنلاین کشیده می‌شود. تبلیغات بنری به‌جای متن، مبتنی بر تصویر بوده و یک شکل محبوب از تبلیغات آنلاین است. یکی از معروف‌ترین سرویس‌‌دهندگان برای تبلیغات کلیکی و بنری در ایران، صباویژن است. آپارات و فیلیمو از سایت‌های پربازدید و محبوب هستند که در صباویژن برای این نوع تبلیغات می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

۴ روش بهبود نرخ کلیک

چند استراتژی کاربردی وجود دارد که هنگام تلاش برای بهینه‌سازی کمپین‌های خود و کاهش میانگین CPC بهتر است به خاطر داشته باشید. هنگام تلاش برای افزایش CTR در کانال‌های مختلف بازاریابی دیجیتال، عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود. نحوۀ افزایش CTR، به جایی بستگی دارد که می‌خواهید CTR را افزایش دهید.

۱) استفاده از کلمات کلیدی Long Tail

«کلمات کلیدی بلند» آن دسته از کلماتی هستند که حجم جست‌وجوی کمی داشته و هدف جست‌وجوی آن‌ها به‌وضوح قابل شناسایی است. هرچه یک کلمۀ کلیدی عمومی‌تر باشد، افراد بیشتری برای آن پیشنهاد می‌دهند و بنابراین قیمت پیشنهادی بالاتر است.

هرچه بتوانید کلمات کلیدی خود را در عین اینکه هنوز مرتبط هستند مشخص‌تر کنید، هزینۀ هر کلیک شما ارزان‌تر خواهد بود؛ زیرا افراد کمتری آن‌ها را پیشنهاد می‌دهند. کلمات کلیدی Long Tail امتیاز کیفیت بالاتری دارند و داشتن امتیاز کیفیت بالاتر، مؤثرترین راه برای کاهش CPC است.

۲) هدف‌قرار‌دادن کلیدواژه‌هایی که پیشنهاد پایینی دارند

هنگام هدف‌قراردادن و انتخاب کلمات کلیدی، مواردی را پیدا کنید که قیمت نسبتاً پایینی دارند؛ زیرا این کلمات کلیدی CPC کمتری دارند. هزینۀ هر کلیک کلمات کلیدی به میزان رقابتی‌بودن صنعت شما نیز بستگی دارد. برخی از کلمات کلیدی بسیار رقابتی هستند و بنابراین CPC بالایی دارند.

زمانی که به دنبال کاهش CPC خود هستید، از کلمات کلیدی رقابتی استفاده نکنید. همچنین، قیمت پیشنهادی خود را از خودکار به دستی تغییر دهید؛ زیرا پیشنهاد قیمت CPC دستی، به شما کنترل بیشتری بر CPC می‌دهد.

۳) استفاده از کلمات کلیدی منفی(Negative Keyword)

کلمات کلیدی منفی نیز به کاهش CPC کمک می‌کنند. آن‌ها از تحریک تبلیغات شما توسط موتورهای جست‌وجوی نامربوط که می‌توانند CTR شما را کاهش دهند، جلوگیری می‌کنند. یک CTR سالم مهم است؛ زیرا CTR کمتر، امتیاز کیفیت شما را کاهش داده و درنتیجه CPC شما را افزایش می‌دهد.

آن‌ها اجازه می‌دهند تبلیغات برای افرادی که به دنبال تبلیغ شما بوده و به محصول/خدمات شما علاقه‌مند هستند، نشان داده شود. از‌این‌رو، با اجتناب از تمام عبارات جست‌وجوی نامربوط، کلمات کلیدی منفی به افزایش CTR شما کمک می‌کند و افزایش CTR، امتیاز کیفیت شما را بهبود می‌بخشد و هزینۀ هر کلیک را کاهش می‌دهد.

۴) گروه‌های تبلیغاتی خود را خاص‌تر کنید

هنگام ایجاد کمپین‌ها و گروه‌های تبلیغاتی، مانند تبلیغات در فیلیمو و تبلیغات در آپارات، پیشنهادهای خود را به گروه‌های کوچک و مرتبط تقسیم کنید تا بتوانید هر گروه را به‌صورت جداگانه هدف قرار دهید. انجام چنین کاری این ویژگی را دارد که تبلیغات شما متناسب با هر گروه ایجاد شود. این افزایش ارتباط آگهی، امتیاز کیفیت شما را افزایش داده و باعث کاهش میانگین هزینۀ هر کلیک می‌شود.

جمع‌بندی

راه‌های دیگری نیز برای کاهش CPC وجود دارد، اما با به‌کارگیری نکاتی که گفته شد، می‌توانید نرخ کلیک روی بنرهای تبلیغاتی را، در کمپین‌های خود بهبود ببخشید. کاهش CPC تنها بخشی از هدف کلی برای کاهش هزینۀ تبلیغات است، اما هدف نهایی نیست. بنابراین، باید سعی کنید جنبه‌های دیگر کمپین‌های خود را بهبود ببخشید تا کمپین‌های AdWords خود را مؤثرتر کنید. امیدواریم کمی درمورد اینکه چه چیزی باعث می‌شود CPC واقعی شما بهبود پیدا کند، یاد گرفته باشید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) به این مطلب امتیاز بده!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.