چرا تبلیغات همسان مؤثر‌تر است؟ + بیان ۵ دلیل اصلی

چه صاحب کسب‌وکار باشید و چه فعال در حوزۀ بازاریابی دیجیتال، بدون شک نام تبلیغات همسان یا بومی را شنیده‌اید. با توجه به اینکه تبلیغات تمام زندگی دیجیتالی امروز ما را احاطه کرده‌ است، اصلاً عجیب نیست که نرم‌افزارهای ضدتبلیغاتی با عناوینی مانند «نرم‌افزار مسدودکنندۀ تبلیغات یا نرم‌افزار حذف تبلیغات»، پابه‌پای تبلیغات بنری و انواع تبلیغات آنلاین تهاجمی، روانۀ بازار شده باشد.

در جدال بین دیده‌شدن و دیده‌نشدن، کسب‌وکارها برای پیروزی در عرصۀ تنگاتنگ رقابت، تصمیم‌ گرفتند نحوۀ دیده‌شدن خود در فضای آنلاین را تغییر دهند. در این میان، تبلیغات همسان یکی از راهکارهای غیرتهاجمی برای عرضۀ تبلیغات اینترنتی بوده است.

بیشتر بازاریابان در حالت خوش‌بینانه فقط به ۵درصد از توجه مخاطبان (قسمت خودآگاه مغز) می‌توانند دست پیدا کنند. بخش اصلی، مربوط به آن ۹۵درصد دیگر است که بخش ناخودآگاه مغز مخاطبان را تشکیل می‌دهد. قسمت ناخودآگاه مسئول انتخاب‌ها و اقدامات است. اینجاست که تبلیغات همسان با تأثیر در ناخودآگاه مغز، ارزش تبلیغاتی خود را در فضای آنلاین به رخ دیگر هم‌نوعانش می‌کشد.

خواندن تبلیغات همسان از سوی کاربران، به‌معنای گذشتن از لایۀ‌ سطحی و یک قدم عمیق‌تر‌شدن در محتواست. به این ترتیب، کسب‌وکار یک قدم به خواسته‌اش از کاربر نزدیک‌تر می‌شود، و آن متقاعد‌کردن است.

این روزها به دلیل تأثیرگذاری بیشتر تبلیغات همسان در دیده‌شدن، این نوع از آگهی اینترنتی تقریباً در همۀ فضاهای آنلاین حضور دارند؛ از نتایج جست‌وجو در موتور جست‌وجوی گوگل گرفته تا در میانۀ محتوای متنی که در حال مطالعه‌اش هستید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند بر این سؤال تکیه دارد که چرا تبلیغات همسان مؤثرتر است؟ داشتن نگرش علمی به تبلیغات همسان، می‌تواند به آگاهی بهتر از چرایی اثربخشی بیشتر این تبلیغات نسبت به گونه‌های دیگر، ازجمله تبلیغات نمایشی یا بنری، کمک کند. به این ترتیب، با دیدی بازتر، شانس اتخاذ یک استراتژی موفق در تبلیغات افزایش خواهد یافت.

علم پشت تبلیغات همسان چیست و چرا عمل می‌کند؟

این روزها با وجود گستردگی شبکه‌های اینترنتی و حجم بالای محتوای آنلاین، مصرف‌کنندگان محتوا هر لحظه و هر ثانیه با انواع تبلیغات از گوشه‌و‌کنار صفحات سایت‌ها مواجه می‌شوند. اصلاً عجیب نیست که در میان این همه بمباران اطلاعاتی، کاربران دچار پدیدۀ کوری بنری (Banner blindness) شوند. پدیدۀ‌ کوری بنری به بی‌توجهی کاربران به تبلیغات و بی‌تفاوت‌رد‌شدن از کنار آن‌ها، و حتی در مواقعی به مسدود‌شدن آن‌ها توسط کاربران منجر می‌شود. با هدف دیده‌شدن و جذب توجه جامعۀ هدف، کسب‌وکارها به استفاده از تبلیغات همسان یا تبلیغات بومی برای حضور در فضای آنلاین روی آورده‌اند.

سؤال اساسی اینجاست که چرا تبلیغات بومی در بین تبلیغ‌کنندگان یا بهتر بگوییم در بین صاحبان کسب‌وکارها تا این حد محبوب شده است؟ آیا تبلیغات همسان بهتر از سایر انواع تبلیغات آنلاین و غیرآنلاین عمل می‌کند؟ اصولاً علم پشت تبلیغات همسان چیست؟

پاسخ این سؤال را باید در واکنش مغز به انواع تبلیغات جست‌وجو کرد. به نظر می‌رسد مغز انسان در حین برخورد با تبلیغات همسان یا بومی، بهتر از تبلیغات بنری و سایر گونه‌های تبلیغات آنلاین واکنش نشان می‌دهد. اما چرا این‌طور است؟ چرا تبلیغات همسان مؤثرتر است؟

 

جمع‌بندی

تبلیغات بومی توجه صاحبان کسب‌وکارهای مختلف را در سراسر جهان به خود معطوف کرده است و بخشی از استراتژی تبلیغات آنلاین صرف پخش تبلیغات بومی یا همسان می‌شود. اگر به دنبال بهره‌وری بیشتر از تبلیغات خود در فضای آنلاین هستید، بدون شک تبلیغات همسان در کنار تبلیغات دیگر می‌تواند نتایج مؤثرتری را برای شما به همراه داشته باشد.

در این میان نباید سهم کیفیت تبلیغات همسان را فراموش کرد. طراحی درست تبلیغات همسان و به‌ویژه انتخاب عنوان مناسب هم‌راستا با اهداف برند، شانس دیده‌شدن تبلیغ را بالا می‌برد. این کار صرف وقت و انرژی بیشتری را از کارشناسان محتوا می‌طلبد.

اگر در کسب‌وکار فعلی خود به نیروهای کارکشتۀ محتوایی آشنا به اصول کپی‌رایتینگ و تبلیغ‌نویسی دسترسی ندارید، وقت آن رسیده تا لزوم همکاری با آژانس‌های تبلیغاتی را جدی‌تر بگیرید. بخشی از فعالیت‌های آژانس‌های تبلیغاتی به ایجاد محتوای تبلیغاتی اثربخش و بهینه‌سازی آن‌ها در راستای بیشتر‌دیده‌شدن معطوف است. از همین امروز، به دنبال تبلیغات مؤثر برای برند خود باشید تا بهتر دیده شوید.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.